Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„To prawdopodobnie najbardziej uczęszczana śluza w Europie”. Oficjalnie otwarto Guziankę II

Guzianka II została oficjalnie otwarta. Fot. M.Zbrożek

W ciągu tygodnia z nowej śluzy Guzianka II na Mazurach, która łączy jeziora Guzianka Mała i Bełdany, skorzystało ponad tysiąc jachtów – podał prezes Wód Polskich Przemysław Daca. To jedna z najbardziej uczęszczanych śluz w Europie – dodał. Śluzowanie trwa 8 minut.

Żeglarze korzystają z nowej śluzy od przeszło tygodnia, zaś w piątek dokonano oficjalnego otwarcia obiektu.

Prezes Wód Polskich podkreślał, że przydatność śluzy najdobitniej pokazują statystyki śluzowania – przez tydzień przez nowa śluzę przepłynęło tysiąc jednostek.

To prawdopodobnie najbardziej uczęszczana śluza w Europie

– powiedział Daca. Podkreślił, że Guzianka II jest w pełni zautomatyzowana i monitorowana.

To nowoczesny obiekt, pierwsza zbudowana po II wojnie światowej śluza na Mazurach

– wskazał.

Obecny na otwarciu inwestycji wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda przyznał, że to wyczekiwana przez żeglarzy inwestycja. Dodał, że sam jest żeglarzem i na tę inwestycję czekał 25 lat.

To miejsce było wąskim gardłem na Mazurach. Ponieważ przez tzw. starą śluzę Guzianka przepływały najpierw statki białej floty, osobiście czekałem kiedyś 6 godzin na śluzowanie. Teraz przepustowość w tym miejscu znacznie się zwiększy

– powiedział.

W nowej śluzie w dwóch rzędach może się zmieścić 10 jachtów dużych i średnich lub 12 średnich i małych. Długość śluzy wynosi 50 m, szerokość komory śluzy to 7,5 m, minimalna głębokość to 2 m. Czas śluzowania wynosi 8 minut.

Budowa nowej śluzy Guzianka II rozpoczęła się w październiku 2018 r. i kosztowała ponad 30 mln zł – z tego środki UE stanowiły ponad 16 mln zł, środki budżetu państwa – ponad 3 mln zł, a pozostałe pieniądze to wkład własny Wód Polskich.

Tego lata w Guziance będą działały zarówno stara śluza, jak i nowa. Przez tzw. starą śluzę Guzianka przeprawiać się będą statki białej floty, przez nową śluzę – jednostki prywatne. W przyszłości planowany jest remont „starej Guzianki”.

W tym sezonie żeglugowym wszystkich użytkowników śródlądowych dróg wodnych obowiązuje zwolnienie z opłat za korzystanie ze śluz i odcinków śródlądowych dróg wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

00:00 / 00:00

Guzianka II została oficjalnie otwarta. Fot. M.Zbrożek

Guzianka II została oficjalnie otwarta. Fot. M.Zbrożek

Guzianka II została oficjalnie otwarta. Fot. M.Zbrożek

Guzianka II została oficjalnie otwarta. Fot. M.Zbrożek

fot. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

Autor: Joanna Kiewisz-Wojciechowska (PAP)  / M. Zbrożek
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śluza, otwarcie, Wody Polskie, Przemysław Daca
Wody Polskie robią porządki na Żuławach. Ma to zapobiec podtapianiu okolicznych gruntów

Wody Polskie porządkują rzeki, kanały odwodnieniowe i obiekty hydrotechniczne na Żuławach. Jest to jedna z form przygotowania na wypadek gwałtownych opadów i wezbrania wód. Działania te...

Zamknij
RadioOlsztynTV