Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Grupa Olsztyńska, czyli tajemnicza kultura sprzed wieków. Archeolodzy podają nowe informacje

Fot. P. Karpiszen

Pojawili się kilkanaście wieków temu między Górną Łyną a zachodnim skrajem Krainy Wielkich Jezior. Wiele wskazuje na to, że nie byli wojownikami, a najprawdopodobniej handlarzami.

Zniknęli w tajemniczy sposób w ósmym wieku naszej ery. Grupa Olsztyńska, bo o niej mowa, to wyjątkowe odkrycie – przekonuje, podsumowująca prace archeologiczne, Iwona Lewoc z Fundacji Terra Desolata, doktorantka na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, współprowadząca wykopaliska na Mazurach:

Zabytki, jakie znajdujemy podczas wykopalisk mają swoje konotacje zarówno z obszarem Skandynawii, Europy Zachodniej, Europy Południowej czy basenu Morza Czarnego, co pokazuje, że ta ludność miała naprawdę dalekosiężne kontakty. Być może byli to ludzie, którzy mieszkali na terenie szlaku handlowego, który łączył północ Europy z południem. Mogli też handlować bursztynem, którego wychodnie mogły się znajdować na terenie dzisiejszego Szczytna.

Jedno z cmentarzysk Grupy Olsztyńskiej badane jest niedaleko jeziora Zyzdrój Wielki w pobliżu Prusinowskiej Wólki. Archeolodzy chcą tam wrócić w przyszłym roku, by odkrywać tajemnice Grupy Olsztyńskiej.

Posłuchaj relacji Pawła Karpiszena

00:00 / 00:00
Grupa Olsztyńska, archeologia, znaleziska, wykopaliska, historia

Fot. P. Karpiszen

Fot. P. Karpiszen

Fot. P. Karpiszen

Fot. P. Karpiszen

Fot. P. Karpiszen

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w archeologia, zabytki, odkrycie, Handlarze, Grupa Olsztyńska
Cenne znaleziska w skarbcu archikatedry we Fromborku. Po zakończeniu prac konserwatorskich zobaczą je turyści

Trwa remont na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku. Dzięki rewitalizacji i pracom konserwatorskim archikatedra ma odzyskać dawną świetność. Podczas prowadzonych prac katedra zaskoczyła skrywanymi przez siebie tajemnicami....

Zamknij
RadioOlsztynTV