Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gratka dla wielbicieli motoryzacji w klasycznym wydaniu. Niezwykłe auta w dawnej zajezdni autobusowej w Olsztynie

Motoryzacyjne klasyki PRL

Od niedzieli do końca marca w dawnej zajezdni trolejbusowej będzie można oglądać niezwykłe auta.

Marzyli o nich i zachwycali się nimi niemal wszyscy, którzy żyli w czasach PRL. Legendarne, polskie auta lat 60. i 70. będzie można oglądać przez ponad miesiąc w zajezdni przy ul. Knosały.

Na bazie mody na oldskul, sentymentów do dawnych czasów i renesansowi rzeczy, które dobitnie nam o nich przypominają PRL-owska motoryzacja wróciła do łask

– mówią organizatorzy wystawy.

Pogardzane niegdyś syreny i fiaty 126p, mają status kolekcjonerskich, a wyjątkowo utrzymane egzemplarze lub te z ciekawą przeszłością, zyskują ceny przyzwoitych zachodnich aut. Dzisiaj „peerele” są kultowymi autami i posiadanie polskiego klasyka stało się zwyczajnie modne.

Podczas wystawy podziwiać można najpopularniejsze, seryjnie produkowane pojazdy. To m.in. słynna syrena 104 (ta z drzwiami otwieranymi „pod wiatr”), fiat 126p z 1974 roku, czyli z samego początku produkcji fiat 125p z drugiego roku produkcji (1968 r.) oraz polonez 1500, również z drugiego roku produkcji (1979 r.). Prezentują się także luksusowa Warszawa 223 oraz robotniczy Żuk.

Jednak auta to nie jedyny element wystawy. Towarzyszą jej oryginale grafiki autorstwa Szymona Kobylińskiego, opublikowane w 1958 roku w książce „100 km humoru”. To okazja do dowiedzenia się lub poznania, co bawiło (albo martwiło) ówczesnych zmotoryzowanych i pieszych. Przy okazji wernisażu obędzie projekcja polskiej komedii „Kochajmy Syrenki” z 1966 r., której wiele scen nakręcono na Warmii (w tym w Olsztynie) i Mazurach.

Fot. Słuchacz

Akcja „Leczymy Klasykiem”. Fot. A. Biema

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/A. Dybcio/B. Gajlewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wystawa, zlot, PRL, zjazd, klasyki
To największe wydarzenie w tej części kraju. Z udziałem ministra rolnictwa w Ostródzie trwa Mazurskie AGRO SHOW

Ponad 250 wystawców z branży rolniczej przyjechało do Ostródy na Mazurskie Agro Show. Przez dwa dni będą prezentować swoje produkty, wezmą też udział w specjalnie przygotowanej...

Zamknij
RadioOlsztynTV