DZIŚ: 15 °C pogoda dziś

Grad medali ostatniego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Europy

Pia Skrzyszowska Fot. PAP/EPA

W zakończonej w niedzielę w Monachium 25. edycji tych zawodów biało-czerwoni na podium stanęli 14-krotnie – zdobyli trzy złote, sześć srebrnych i pięć brązowych. Ostatniego dnia mistrzostw Polacy powiększyli swoje zdobycze medalowe.

Pia Skrzyszowska została w Monachium mistrzynią Europy w biegu na 100 przez płotki. Srebro wywalczyła Węgierka Luca Kozak, a brąz Szwajcarka Ditaji Kambundji. Tuż za podium znalazł się Holenderka Nadine Visser.

Skrzyszowska uzyskała wynik 12,53, gorszy jedynie o 0,02 sekundy od jej rekordu życiowego. Kozak ustanowiła rekord Węgier – 12,69, natomiast rezultat Kambundji to 12,74.

Z medalem zakończyli udział w mistrzostwach także polscy sprinterzy w składzie: Adrian Brzeziński, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota i Dominik Kopeć. Zdobyli brązowy medal w sztafecie 4×100 m. Wygrali Brytyjczycy, a po srebro sięgnęli Francuzi. Polacy umiejętnie przekazywali sobie pałeczkę. Biegnący na ostatniej zmianie Kopeć utrzymał trzecie miejsce i wbiegł na metę ustanawiając rekord kraju – 38,15.

Brytyjczycy poprawili rekord mistrzostw Europy na 37,67, zaś Francuzi uzyskali wynik 37,94.

W ostatnim występie Polki w składzie: Pia Skrzyszowska, Anna Kiełbasińska, Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda zdobyły srebrny medal w sztafecie 4×100 m w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium. Triumfowały Niemki, a brąz dla Włoszek. Niemki triumfowały czasem 42,34. Biało-czerwone poprawiły rekord Polski – 42,61, a Włoszki uzyskały czas 42,84.

Kobieca sztafeta 4×100 m była ostatnią konkurencją lekkoatletycznych ME.

Polska zajęła szóste miejsce w klasyfikacji medalowej z dorobkiem 14 medali: 3 złotych, 6 srebrnych i 5 brązowych. To najlepszy występ w imprezie tej rangi od Budapesztu w 1966 roku, gdzie biało-czerwoni wywalczyli 15 medali, w tym siedem złotych.

Redakcja: M. Rutynowski za PAP

Więcej w Mistrzostwa Europy, lekkoatletyka
Podsumowanie występu lekkoatletów z regionu w mistrzostwach Europy

O wiele gorzej niż kajakarzom poszło lekkoatletom z regionu na mistrzostwach Europy w Monachium. Najjaśniejszą gwiazdą była Aleksandra Lisowska z AZS UWM Olsztyn, która zdobyła indywidualnie...