Goście Ringu politycznego o Wilczym Szańcu, politycznej przyszłości Donalda Tuska i Żołnierzach Wyklętych
O przyszłości Wilczego Szańca, politycznej przyszłości Donalda Tuska i podziałach społeczeństwa, jakie dokonują się w społeczeństwie wokół Żołnierzy Wyklętych rozmawiali się goście audycji publicystycznej Ring Polityczny.
Gośćmi Mirosława Sochackiego byli:
Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska
Henryk Falkowski – Kukiz ‘15
Katarzyna Królak – Nowoczesna
Sławomir Ambroziak – Polskie Stronnictwo Ludowe
…………………………………………………
Posłuchaj audycji Ring Polityczny
Rozmawiano o:
Przyszłości Wilczego Szańca
Choć to jeszcze nie koniec wojny, to jednak leśnicy wygrali ważną, sądową batalię o Wilczy Szaniec. Sąd Apelacyjny w Białymstoku orzekł, że Nadleśnictwo Srokowo zgodnie z prawem wypowiedziało prywatnej spółce umowę dzierżawy Wilczego Szańca w Gierłoży. Obrońca spółki zapowiada wprawdzie jeszcze kasację, między Lasami a spółką Wilcze Gniazdo toczy się ponadto sześć innych procesów i nie wiadomo kiedy lasy ostatecznie będą mogły wejść do -bądź co bądź swojego obiektu… Tymczasem Lasy Państwowe mają wobec niego plany. Miałby to być : „obiekt edukacyjny o charakterze edukacyjno- przyrodniczym”… Czego można spodziewać się po tej zapowiedzi?
Polityczne starcie o kolejną kadencję Donalda Tuska
Były polski premier jest oficjalnym kandydatem na przewodniczącego Rady Europejskiego przez kolejne dwa i pół roku, wspieranym m.in. przez Berlin, ale nie przez polski rząd. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zarzucił przewodniczącemu Rady Europejskiej łamanie elementarnych zasad Unii Europejskiej. Wciąż nie jest wyjaśniona sprawa ewentualnej kandydatury eurodeputowanego Platformy Obywatelskiej Jacka Saryusz-Wolskiego, którego – jak doniosła gazeta „Financial Times” -miała zaproponować Polska. Jarosław Kaczyński mówi tu o spekulacjach gazety.
Coraz głośniej mówi się o Unii Europejskiej dwóch prędkości. Benelux, Niemcy, Francja… i to również jeden z zarzutów pod adresem byłego polskiego premiera, który nie chce, nie potrafi, ale raczej nie może uderzyć mocno w stół i powiedzieć veto! Nie o to w Unii chodziło!?
Żołnierze Wyklęci
1 marca to Narodowy Dzień ich Pamięci. W tym roku zamienił się on w tydzień pamięci. Na rehabilitację czekali kilkadziesiąt lat. Z określaniem ich mianem „bandytów” musieli się mierzyć oni i ich rodziny. Już od kilku lat patronują ulicom, szkołom. Tymczasem internetowe wpisy i relacje części mediów wciąż pokazują, jak bardzo ich historia – trudna historia- dzieli Polaków! Z jednej strony major Zygmunt Szendzielarz zostaje patronem jednostki wojskowej w Lidzbarku Warmińskim, z drugiej wciąż jeszcze ktoś publicznie nazywa go bandytą i zbrodniarzem! Zniesławianie osoby w świetle prawa uznanej za bohatera, nie jest naruszeniem prawa?
(msoch/łw)