Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gminy dostały niemal 10 milionów zł na usuwanie skutków wrześniowych nawałnic

Fot. K. Olszewski

Warmińsko-mazurskie samorządy pilnie potrzebują pieniędzy na usuwanie skutków jesiennych nawałnic. 11 powiatów, gmin i miast otrzymało łącznie prawie 10 milionów złotych.

– Wrześniowe zdarzenia to była katastrofa. Wiązało się to z ogromnymi, nawalnymi deszczami -przyznał  sekretarz Elbląga Artur Zielińsk. Tylko w Elblągu straty wyceniono na ponad 14 milionów złotych. Miasto otrzymało milion 600 tysięcy złotych wsparcia. – Promesy będą na odbudowę 8 placówek opiekuńczo-wychowawczych. Mamy też pieniądze na dwa osuwiska i kładkę nad rzeką Kumiela – mówił Artur Zieliński.

Większość samorządów przeznaczy pieniądze na remonty dróg. – Chodzi o te trasy, które są własnością gmin – powiedział Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim.

Na drogi pieniądze wyda m.in. powiat kętrzyński. – Leżymy na równinie sępopolskiej – przypomniał  starosta Jarosław Pieniak. – Jest tu dolina rzeki Guber. Deszcze spowodowały, że nasze tereny stały się zalewowe. Teraz odbudujemy trzy drogi i jeden most – mówił.

W gminie Barciany zostało zalanych tysiące hektarów. – My przeznaczymy promesę na odbudowę mostu na jednej z dróg gminnych – zapewnił wójt Ryszard Kozyra. – Woda była tak wysoka, że podmyła go na przyczółkach.

W ocenie wójta  Barcian teraz ważne zadanie ma przed sobą spółka Wody Polskie. – Pilnie potrzebujemy nowych zbiorników retencyjnych i regulacji rzek. Mam nadzieję, że w przyszłych latach, ta spółka, po okrzepnięciu, weźmie się za to. Inaczej, przy każdej większej wodzie, problemy wrócą ze zdwojoną siłą – mówił Ryszard Kozyra.

Wojewoda Artur Chojecki poinformował na spotkaniu z samorządowcami,  że raport uwzględniający najpilniejsze potrzeby został przekazany spółce Wody Polskie. – Uważam to za pilne zadanie, ale musimy mieć świadomość, że wymaga to wielomilionowych nakładów – dodał wojewoda.

Najwcześniej nowe zbiorniki retencyjne powstaną w Olsztynie. Umowy na budowę czterech takich obiektów podpisano w marcu.

 

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w burze, nawałnice, Artur Chojecki, Krzysztof Kuriata, deszcze, Artur Zieliński, Jarosław Pieniak, Ryszard Kozyra
Ze Szczytna do Ełku w 1,5 godziny. Szybka kolej wkracza na Warmię i Mazury

Ponad 212 milionów złotych z unijnych dotacji na modernizację linii kolejowej ze Szczytna do Ełku - w Olsztynie została podpisana umowa na przekazanie PKP Polskim Liniom...

Zamknij
RadioOlsztynTV