Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gmina Olsztynek. Protestują przeciwko fermie fotowoltaicznej

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

500 hektarów w gminie Olsztynek i 680 hektarów w gminie Grunwald – to powierzchnie, na których mają powstać farmy fotowoltaiczne. Mieszkańcy protestują przeciwko inwestycji.

To, że jest ogromne zainteresowanie gruntami pod tę inwestycję, potwierdził Adam Korgul z Urzędu Miejskiego w Olsztynku.

Ten wzrost wynika z tego, że w 2019 roku nastąpiła bardzo duża liberalizacja przepisów dotyczących możliwości lokalizowania farm fotowoltaicznych. Obecnie trwa taki – można powiedzieć – rynek sprzedaży praw do możliwości budowy farm

– powiedział.

Część mieszkańców złożyła dziś petycję przeciwko kumulacji gruntów. Zdaniem Marka Dumki, inicjatora protestu, decyzje środowiskowe wydawane są dla poszczególnych działek. A jeśli naniesie się na mapę wszystkie – to tworzy się jeden wielki moloch, który będzie tworzył barierę dla zwierząt. Jest też przekonany, że zagospodarowanie fotowoltaiką tak wielkich połaci ziemi doprowadzi do jej degradacji.

Petycja trafiła m.in. do urzędników miejskich, wojewódzkich oraz posłów.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Kolorem różowym zaznaczono tereny pod budowę farm fotowoltaicznych. Mat. organizatorzy protestu

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztynek, Grunwald
Niecodzienny gość w Olsztynku. Ulicami spacerował wilk

Ulicami Olsztynka spacerował wilk - potwierdzili to na podstawie fotografii eksperci ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Zgłoszeń było więcej, jednak zdaniem Wojciecha Piotrowskiego zaniepokojeni mieszkańcy mylili...

Zamknij
RadioOlsztynTV