Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gmina odzyska Zamek Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie

Ruiny Zamku Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie, fot. A. Socha

Po latach starań Zamek Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie znów we władaniu gminy.

Wyrok nakazujący dotychczasowym właścicielom oddanie nieruchomości wydał Sąd Rejonowy w Braniewie. O odzyskanie zabytku burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo zabiegał od 2008 roku. Kiedy pojawiła się możliwość przejęcia niszczejącej budowli, wszczęta została procedura sądowa. Wyrok w końcu zapadł, ale nie jest prawomocny. Władze gminy są jednak dobrej myśli i już planują poszukiwania inwestora, który przywróci obiektowi dawną świetność.

W ciągu kilkusetletniej historii Zamek Kapituły Warmińskiej przechodził burzliwe koleje losów. Po raz pierwszy został spalony w 1455 roku, potem w 1520 i 1626. Pod koniec XVII wieku warownia zaczęła popadać w ruinę. W latach 70. XIX wieku z zamku pozostał jedynie główny budynek oraz przylegające do niego skrzydło północne. Kolejny pożar w obiekcie wybuchł w latach 80.

Kolejne władze samorządowe chciały wyremontować zamek. W 2000 roku udało się go sprzedać częstochowskiemu biznesmenowi. Właściciel zamierzał stworzyć w zamku hotel, ośrodek szkoleniowy oraz centrum promocji i biznesu. Nie realizował jednak umowy i średniowieczny obiekt dalej popadał w ruinę. (grab/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gmina, Pieniężno
Zamek Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie powróci do gminy

Poinformował Radio Olsztyn burmistrz Kazimierz Kiejdo. Dzisiaj Sąd Rejonowy w Braniewie zobowiązał spadkobierców nieżyjącego właściciela do zwrotu własności na rzecz gminy Pieniężno. Po uprawomocnieniu się wyroku...

Zamknij
RadioOlsztynTV