Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Gmina chce uporządkować plażę, mieszkańcy obawiają się nadmiernej ingerencji w przyrodę

Fot. Ruś nad Łyną / Facebook

Mieszkańcy podolsztyńskiej Rusi martwią się o kameralną plażę nad Łyną. Dowiedzieli się o projekcie, który przewiduje jej modernizację.

Uważają, że inwestycja zakłóci dotychczasowe walory plaży, i że jest zbędna. W projekcie znajduje się m. in. plan budowy pomostu, nowa wiata, utwardzenia parkingu przy plaży. Jerzy Siwkiewicz ze Stowarzyszenia Miłośników Rusi nad Łyną wyjaśnia:

Przedstawiliśmy nasze stanowisko. Chcielibyśmy, żeby to była faktyczna ochrona przyrody, a nie betonowanie brzegów rzeki, która jest unikalna, przepiękna i powinna być chroniona w taki sposób, żeby zachować jej niepowtarzalność.

Mieszkańcy boją się, że inwestycje te otworzą drogę kolejnym. Największe obawy rodzi parking przy plaży, który miałby zostać utwardzony. Proponują usytuowanie go w innym miejscu.

Artur Ball z Urzędu Gminy w Stawigudzie uspokaja, że podjęte działania mają jedynie uporządkować plażę:

Koncepcja obejmuje tylko uporządkowanie tego obszaru. Nie wydaje mi się, żeby ktokolwiek odważył się, czy nawet miał w zamyśle, że powstaną tam punkty gastronomiczne. Chcemy zachować ten kameralny charakter.

Władze gminy Stawiguda uspokajają, że to tylko porządkowanie. Mieszkańcy zwrócili się z prośbą do wójta o zawieszenie inwestycji do czasu powstania możliwości przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Posłuchaj relacji Mariusza Borsiaka

00:00 / 00:00

Autor: M. Borsiak
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w plaża, modernizacja
Nowy dach, sala widowiskowa i gruntowny remont. Piski Dom Kultury zostanie rozbudowany

Piski Dom Kultury będzie zmodernizowany i rozbudowany. Samorząd Pisza otrzymał ponad 7,5 mln złotych unijnego dofinansowania na tę inwestycję. Powstał już projekt architektoniczny budynku. Stara bryła...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV