Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

GIS: Szybka ścieżka diagnostyczna na koronawirusa dla kadry medycznej

Definicja przypadku kwalifikującego do badań diagnostycznych w kierunku koronawirusa została rozszerzona o osoby niemające kontaktu z osobą zakażoną, a „manifestującą” objawy, to rozwiązanie dedykowane dla personelu medycznego – podkreśla Główny Inspektor Sanitarny.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar powiedział w poniedziałek, że na potrzeby nadzoru epidemiologicznego związanego z koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływaną przez niego chorobą COVID-19, rozszerzono definicje przypadku, który wskazuje na celowość wykonania badań.

Personel medyczny został uznany za grupę kluczową z punktu widzenia funkcjonowania państwa. Wobec nich wdrożono szybką ścieżkę diagnostyczną. Rozszerzono kryterium i badania są wskazane w przypadku m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników, gdy mają rozwinięte objawy COVID-19 (gorączkę, kaszel, duszność), a niekoniecznie potwierdzony kontakt z zakażonym.

W sytuacji potwierdzonego kontaktu z zakażonym, procedury są dla medyków, takie jak dotąd. W przypadku personelu medycznego bez objawów, który miał kontakt z potwierdzonym przypadkiem – stosowana jest kwarantanna, a po upływie siedmiu dni pobrane zostaną wymazy, by wykonać badania.

„W zależności od wyniku oczywiście, pracownik będzie albo wracać do zajęć albo poddawać się leczeniu” – wskazał Bondar. Siódmy dzień – jak zaznaczył – jest istotny, aby wynik był wiarygodny. Chodzi o wykluczenie sytuacji, gdy wirus jeszcze się nie namnożył i test może dać wynik fałszywie ujemny.

Inspektorat sanitarny akcentuje, że szybka ścieżka jest szczególnie istotne w przypadku personelu medycznego i kadry medycznej, które są kluczowe dla walki z koronawirusem.

 

Autor: PAP
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lekarz, diagnostyka
Konsultacja lekarska online zamiast wizyty w gabinecie. NFZ zachęca do korzystania z e-recept

Wprowadzone w styczniu e-recepty ułatwieniem przy wykupie leków w zagrożeniu epidemicznym kraju. Rozprzestrzeniający się koronawirus obliguje do zachowania szczególnych środków ostrożności. Jednym z głównych zaleceń jest...

Zamknij
RadioOlsztynTV