Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gazociągiem Baltic Pipe płynie już gaz do Polski

Baltic Pipe – Tłocznia Jeleniów

Ruszył przesył gazu gazociągiem Baltic Pipe – poinformowała w sobotę spółka Gaz-System. Przez około dwa miesiące gazociąg będzie działał z ograniczoną mocą.

– To dziś jest ten historyczny dzień. Rusza przesył gazu gazociągiem #BalticPipe – poinformowała na Twitterze spółka Gaz-System. Gazociąg Baltic Pipe został oficjalnie otwarty we wtorek. Planowe przepływy gazu na zasadach komercyjnych zaczęły się jednak w sobotę, wraz z początkiem tzw. roku gazowego.

Jedynym użytkownikiem systemu Baltic Pipe będzie na razie PGNiG. Spółka wykupiła większość ze zdolności przesyłowej gazociągu, która docelowo ma wynieść 10 mln m sześc. rocznie. PGNiG będzie sprowadzać gaz z własnego wydobycia na szelfie norweskim oraz kupiony u innych producentów.

Gazociąg jest wspólną inwestycją operatorów systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii – Gaz-Systemu i Energinetu. Gaz-System jest właścicielem i operatorem części zaczynającej się na brzegu duńskiej wyspy Zelandia i biegnącej do Polski po dnie Bałtyku.

Budowa została ukończona w 2022 r., za wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii, gdzie w 2021 r. na kilka miesięcy wstrzymano prace ze względu na uchylenie pozwoleń środowiskowych. Dlatego przez pierwsze miesiące system ma działać tylko z częściową mocą. Jak oceniał podczas oficjalnego otwarcia prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, od soboty przepływ gazu powinien być na poziomie 200 tys. m sześciennych na godzinę przy przepustowości nominalnej ponad 1 mln m sześciennych na godzinę.

Według ostatnich informacji Energinetu budowa tych odcinków powinna skończyć się w październiku, a w listopadzie zostaną one poddane próbom. Energinet spodziewa się, że pełną moc system Baltic Pipe osiągnie pod koniec listopada. Natomiast w pierwszych dniach eksploatacji gazociąg nie będzie przesyłał jeszcze do Polski gazu z szelfu norweskiego. Jak poinformował Energinet, do 1 października nie skończono jeszcze wszystkich testów rozbudowanego terminala Nybro, do którego będzie trafiał gaz z norweskich złóż. Opóźnienie wynosi około tygodnia. Dlatego do Polski na razie tłoczony będzie gaz duński.

Redakcja: Ł. Sadlak
Źródło: PAP

Gazociąg Baltic Pipe oficjalnie uruchomiony. „Rozpoczynamy epokę suwerenności energetycznej”

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gaz, uwaga, pilne
Tragiczny pożar w Lidzbarku Warmińskim. Nie żyje jedna osoba

W budynku wielorodzinnym przy ulicy Kromera wybuchł pożar mieszkania. Ewakuowano z niego jedną osobę - nietrzeźwego właściciela domu. W środku natomiast znaleziono zwęglone zwłoki innego mężczyzny....

Zamknij
RadioOlsztynTV