Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
Firma Michelin i Uniwersytet w Olsztynie otwierają studia dualne
Firma Michelin Polska we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie uruchamia studia dualne na kierunkach Mechanika i Budowa maszyn oraz Zarządzanie i inżynieria produkcji. Część zajęć dydaktycznych oraz zajęcia praktyczne będą realizowane w fabryce Michelin.
Studia dualne mają być odpowiedzią na zapotrzebowanie na rynku pracy. Chodzi o efektywne łączenie nauki z biznesem. To pomysł Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który jest już wdrażany na wielu polskich uczelniach.
Studia dualne to dla polskich uczelni nowy model kształcenia. Zakłada, że nauka będzie się odbywała nie tylko w aulach szkoły wyższej, ale również bezpośrednio u przedsiębiorcy.
UWM wprowadza studia dualne na trzech wydziałach: Wydziale Nauk Technicznych, Nauk o Żywności oraz Nauk Ekonomicznych. – My będziemy je realizowali wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych – mówił dr Tomasz Wierzejski, prodziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych.
Wydział Nauk o Żywności będzie współpracował z firmą OBRAM z branży spożywczej, a Wydział Nauk Technicznych z firmą Michelin. – W czasie pierwszego roku student będzie spędzał jeden dzień w tygodniu w naszej firmie – powiedział Bronisław Reddig, szef zarządzania kompetencjami w Michelin Polska. – Na drugim roku będą to dwa dni w tygodniu, a w ostatnim semestrze dyplomowym program zakłada 3 dni pracy i nauki w naszym zakładzie – dodał Reddig i zaznaczył, że celem studiów dualnych nie jest wykorzystanie studenta jako taniej siły roboczej.
Michelin każdego roku do współpracy zaprosi 6 studentów, których wyłoni po rekrutacji przeprowadzonej w zakładzie. Na początku młodzi adepci będą mogli liczyć na zarobki w wysokości najniższej krajowej (chodzi pracę w wakacje) oraz na proporcjonalnie wzrastające wynagrodzenie w czasie studiów.
Po skończonym kursie firma podpisze z absolwentami kierunku umowę na okres trzech lat. Studenci nie mogą jej jednak zerwać (wcześniej nie mogą też zostać skreśleni z listy studentów). W takich przypadkach będą zobowiązani do zwrotu otrzymanego stypendium.
Studiami dualnymi są zainteresowane niemal wszystkie uniwersytety w Polsce. Tylko w tym roku podpisano kilka tego typu umów. Na przykład Akademia im. Jakuba Paradyża w Gorzowie będzie współpracować z Lubuskim Klastrem Metalowym, a Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy z firmą produkującą narzędzia.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
Autor: M.Lewiński
Redakcja: A. Podbielska