Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -10 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Olsztynie i Elblągu. Pieniądze zbierano na sprzęt dla specjalistycznych szpitali dziecięcych

27. finał WOŚP. Fot. P.Getka

W tym roku 27. Finał WOŚP-u przebiegał pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste”.

Celem ogólnopolskiej zbiórki jest zakup sprzętu medycznego dla 50 specjalistycznych szpitali dziecięcych. Do szpitali trafić mają m.in. rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG, ultrasonografy i echokardiografy. W tegoroczną zbiórkę jest zaangażowanych 120 tysięcy osób w 1700 sztabach w Polsce i na świecie.

W Olsztynie, podobnie  jak w całej Polsce, trwa finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Atrakcji nie brakowało. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabytkowe samochody, które jeździły po olsztyńskim Starym Mieście.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

27. finał WOŚP. Fot. P.Getka

Gorące serca i lodowata woda. W Olsztynie nie mogło zabraknąć miłośników kąpieli w bardzo zimnej wodzie. Na plaży miejskiej kilkadziesiąt osób wspierało WOŚP podczas wspólnej kąpieli. Natomiast nad jeziorem Skanda do wody weszli morsujący rowerzyści.

Wielka Orkiestra Świąteczna Pomocy dba o zdrowie Polaków. Podczas wielu wydarzeń tegorocznego finału nie zabrakło też akcji prozdrowotnych. Po raz siódmy w Olsztynie odbył się bieg Policz się z cukrzycą.

Fot. A. Skrago

– Na 5-kilometrowej trasie pobiegło około 200 biegaczy – mówi Barbara Bogacz, która organizuje bieg.

27. finał WOŚP. Fot. P.Getka

Zanim wysłano światełko do nieba, wolontariusze robili co mogli, by do puszek trafiało jak najwięcej datków.

Olsztyński finał WOŚP trwał do godziny 20 na scenie staromiejskiej. Wtedy odbyło się tradycyjne światełko do nieba.

27. finał WOŚP. Fot. P.Getka

Orkiestra grała niemal w każdym zakątku Olsztyna. W sobotę imprezy odbywały się m.in. w  galeriach handlowych i teatrze lalek. W niedzielę przeniosły się do obiektów sportowych, na plażę miejską i  Stare Miasto.

Zobacz szczegółowy program WOŚP w Olsztynie

Atrakcje WOŚP odbywały się niemal w każdym mieście na Warmii i Mazurach. W Elblągu od rana 450 wolontariuszy kwestowało na ulicach miasta. Grały m.in. szkoły, przedszkola i stowarzyszenia. Na scenie na starym mieście trwały licytacje oraz koncerty. Wylicytować można było m.in. przejażdżkę motocyklem z prezydentem Elbląga.

00:00 / 00:00

27. finał WOŚP. Fot. P.Getka

W ciągu ostatnich 26 lat udało się uzbierać łącznie 951 milionów złotych. Pierwsza zbiórka odbyła się 3 stycznia 1993 roku. Uzbierano wtedy 2 422 464,75 zł na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Rok temu, podczas 26. Finału orkiestra grała dla wyrównywania szans w leczeniu noworodków. Uzbierano wówczas 126 373 804,34 złotych.

Zobacz 27. Finał WOŚP

Redakcja: Ł.Sadlak/A.Skrago/A.Puzdrowska/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w WOŚP, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Uczestnicy Rajdu Dakar wsparli WOŚP

Uczestnicy odbywającego się w Peru Rajdu Dakar, najtrudniejszej na świecie imprezy w sportach motorowych, przekazali część swojego wyposażenia na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z inicjatywą...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV