Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Fabijański jako legendarny ks. Brzóska. Zwiastun „Powstańca 1863”!

Fot: Andrei Niakrasau, Ewa Janiszewska

Już 12 stycznia 2024 roku na ekrany kin wchodzi pierwszy od ponad 30 lat film fabularny, opowiadający o powstaniu styczniowym. Imponująca obsada! 

„Powstaniec 1863” to porywająca, epicka, zrealizowana z rozmachem produkcja, opowiedziana z perspektywy kapelana – generała Stanisława Brzóski, walczącego przeciw Rosyjskiemu Imperium. Nazywany przez Rosjan, „Duchem” pozostaje nieuchwytny, siejąc popłoch wśród wojsk przeciwnika i dając Polakom nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru. Jego legenda trwa do dziś.

Tytułowy Powstaniec w wyniku splotu wydarzeń staje na czele najdłużej walczącego oddziału powstańczego. Jego pierwsza akcja okazuje się sukcesem, za co zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem powstania. Tropiony przez carskiego oficera Maniukina, zwanego „Katem Podlasia”, kilkukrotnie umyka śmierci. Nazywany przez Rosjan, „Duchem” przez najbliższe dwa lata powstania pozostanie nieuchwytny, siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.

Premiera filmu odbędzie się w ramach 160. rocznicy powstania styczniowego.

Rok 1920, chwilę przed bitwą warszawską. Jeden z obecnych w koszarach żołnierzy okazuje się weteranem powstania styczniowego i powraca wspomnieniami do niespokojnych czasów sprzed blisko 60 lat. Wtedy to wspólnie z księdzem Stanisławem Brzóską działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W obliczu „branek” do carskiego wojna i kolejnych represji ze strony zaborcy rodzi się pomysł organizacji powstania.

22 stycznia 1863 roku, w dniu wybuchu narodowego zrywu, ksiądz Brzóska staje na czele oddziału, który przeprowadza zakończony sukcesem atak na rosyjski garnizon wojskowy. Duchowny zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem. Wkrótce tropem ks. Brzóski rusza płk. Manukin zwany „Katem Podlasia”, ale przez najbliższe dwa lata polski bohater pozostanie nieuchwytny siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.

Reżyserem i autorem scenariusza jest Tadeusz Syka. W obsadzie poza Sebastianem Fabijańskim w roli ks. Brzóski zobaczymy m.in Cezarego Pazurę, Daniela Olbrychskiego, Olgierta Łukaszewicza i Ksawerego Szlenkiera.

Film w kinach od 12 stycznia 2024 roku.

Autor: Ł. Adamski/Kino Świat
Fot: Andrei Niakrasau, Ewa Janiszewska

Więcej w film, kino, video, Sebastian Fabijański, Powstaniec 1863, ks. Brzóski
Śniadanie z Piłsudskim. Młodzież świętowała urodziny marszałka

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Rogóżu koło Lidzbarka Warmińskiego zjedli śniadanie ze swoim patronem. To impreza, która - już od dekady - nawiązuje...

Zamknij
RadioOlsztynTV