Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ewa Wieliczko – Portret Rodzinny

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie oraz Stowarzyszenie Strzał W 10 zapraszają na wernisaż wystawy Ewy Wieliczko pt. Portret Rodzinny (13.2013 r. godz. 17.00). Zdjęcia prezentują portrety rodzin dzieci z zespołem Downa. Podczas wernisażu Joanna Fertacz odczyta wiersze osób z Zespołem Downa,  Ania Broda przedstawi autorski program muzyczny.

Stowarzyszenie Strzał W 10 zostało założone w lutym 2006 roku. Zrzesza dzieci, młodzież, osoby dorosłe z Zespołem Downa oraz ich rodziców i prawnych opiekunów. Terenem działania Stowarzyszenia jest Miasto Olsztyn, powiat olsztyński, kętrzyński, iławski, ostródzki i elbląski.

W ramach niesionej przez Stowarzyszenie pomocy, osoby z Zespołem Downa mogą korzystać z różnorodnych zajęć rehabilitacyjnych – integracji sensorycznej, zajęć logopedycznych, dogoterapii, hipoterapii, gimnastyki ogólnorozwojowej, zajęć tanecznych oraz zajęć pływackich.

Zespół Downa to przede wszystkim wada genetyczna, zespół wad wrodzonych spowodowanych obecnością dodatkowego chromosomu 21 w każdej komórce organizmu. Zespół Downa występuje wśród ludzi wszystkich ras, klas społecznych, niezależnie od poziomu rozwoju ekonomicznego i we wszystkich krajach.

W roku 2005, z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, 21 marca został ustanowiony Światowym Dniem Zespołu Downa. Od 2012 roku obchody odbywają się pod patronatem Organizacji narodów Zjednoczonych. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej Zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.

Stowarzyszenie Strzał W 10 corocznie organizuje obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. W tym roku obchody uświetni wystawa fotograficzna „Portret rodzinny” autorstwa Ewy Wieliczko. Misją tej wystawy jest oswajanie społeczeństwa z osobami niepełnosprawnymi i pokazywanie ich w codziennym życiu.

 

Ewa Wieliczko

– od wielu lat prowadzi pracownię fotografii w Pałacu Młodzieży w Olsztynie. Efektem jej pracy pedagogicznej są osiągnięcia i sukcesy licznego grona wychowanków, którzy zostali laureatami wielu prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fotograficznych.„Portret rodzinny” to jej trzecia wystawa indywidualna. Dwie poprzednie to „Zamrożony Bałtyk” i „Czarno – białe”. Jej zdjęcia, w tym zdjęcia portretowe olsztyńskich artystów, były publikowane w wielu wydawnictwach książkowych.

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Słuchowisko w Dziecinadzie

W najbliższą niedzielę, w audycji „Dziecinada”, zaprezentujemy słuchowisko pt. „Szafa” (godz. 10.10). Przygotowała je grupa niepełnosprawnych i sprawnych dzieci we współpracy z aktorami Teatru im H....

Zamknij
RadioOlsztynTV