Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Europejskie teatry na festiwalu w Olsztynie

W Olsztynie rozpoczyna się pierwsza edycja międzynarodowego festiwalu Via Carpatia.

Nazwa nawiązuje do międzynarodowej drogi wiodącej od Kłajpedy po Saloniki. W ten sposób twórcy odwołują się do idei połączenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej. Hasłem festiwalu są słowa Mariana Turskiego „Nie bądź obojętny”.

Sięgając po nie tak odległą historię chcemy koncentrować się i dialogować na temat teraźniejszości i przyszłości

– podkreśla Andrzej Fabsiak, zastępca dyrektora Teatru im. Jaracza w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Spektakle teatrów z Litwy, Czech, Słowacji, Chorwacji, Węgier i Polski będą poruszały tematykę rodzącego się i rozwijającego faszyzmu w pierwszej połowie XX wieku. Z drugiej będą odwoływały się do literatury polskiej. Już dziś można było obejrzeć „Wdowy” według Sławomira Mrożka w wykonaniu Chorwackiego Teatru Narodowego w Osijeku.

Wielu spektaklom będą towarzyszyć panele dyskusyjne poświęcone językowi propagandy i nienawiści. Festiwal potrwa do 23 października. Patronat honorowy nad festiwalem objął minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, a patronat medialny Radio Olsztyn.

 

Autor: A. Kulik
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w teatr, sztuka, festiwal
Tropem literatury podróżniczej. W Olsztynie trwa festiwal fantasy dla dzieci i młodzieży

W Olsztynie rozpoczął się festiwal literatury podróżniczej dla dzieci Tropy. Dziś i jutro w Parku Centralnym odbędą się m.in. warsztaty i spotkania z autorami książek fantasy...

Zamknij
RadioOlsztynTV