Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych. Każdy z nas zostawia „cyfrowy ślad”

Co trzeci Polak obawia się wycieku poufnych informacji – wynika z raportu Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jednocześnie tylko 46 procent z nas wie co zrobić, gdy dojdzie do takiego zdarzenia.

W ramach Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych eksperci przypominają najważniejsze zasady, których przestrzeganie pozwoli ochronić poufne informacje na nasz temat.

Podstawą działania w sieci powinno być ograniczone zaufanie do wszelkiego rodzaju ofert, reklam czy aplikacji. Wszystko warto kilka razy sprawdzić i nie podawać zbyt wielu informacji o sobie

– radził ekspert od ochrony danych osobowych z Wyższej Szkoły Bankowej Tomasz Izydorczyk.

Jeżeli ktoś oczekuje udostępnienia zbyt wielu informacji na nasz temat – jak adres zamieszkania, telefon i miejsce pracy, to warto spytać, do czego te dane są potrzebne. Kupując on-line z kolei można korzystać z przeglądarek z wersją prywatną, co ograniczy przekazywanie zbyt wielu informacji.

Ważne są odpowiednie zabezpieczenia naszych kont na portalach społecznościowych czy w aplikacjach

Tu podstawą są różnorodne hasła. Nie powinniśmy używać do różnych kont tych samych haseł lub bardzo podobnych. Podobnie jest z hasłami służbowymi – nie powinny być wykorzystywane do celów prywatnych. Im bardziej zróżnicowane hasła tym większa szansa na ochronę przed atakiem hakerskim czy próbą oszustwa.

Weryfikacja to nasze prawo jako użytkowników internetu. Jeśli ktoś zbiera na nasz temat dane, to my mamy prawo wiedzieć, na jakiej podstawie to się dzieje, jakie dane są na nasz temat gromadzone oraz jak długo przechowywane. Najprostszą metodą na weryfikację jest złożenie do danej firmy wniosku o kopię informacji, jakie wskazany podmiot zgromadził na nasz temat. Jeśli uznamy, że nie chcemy być w takiej bazie, mamy prawo wnioskować o usunięcie informacji na nasz temat.

Urząd Ochrony Danych Osobowych przypomina, że nasza działalność w sieci pozostawia „ślad cyfrowy” na nasz temat. Nieostrożne korzystanie z sieci może wobec tego oznaczać, że cyberprzestępcy zdobędą o nas takie dane, jak PESEL, dane kart kredytowych, historię przeglądanych stron oraz informacje o chorobach czy upodobaniach. Każda taka informacja może być potem wykorzystana przeciwko nam przez oszustów.

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

Więcej w sieć, bezpieczeństwo, internet, dane osobowe, hasło
Ferie w elbląskiej bibliotece. Tu jest dużo miejsca na kreatywność

Zajęcia ruchowe, tworzenie przedmiotów z recyklingu czy malowanie na koszulkach - m.in. takie atrakcje czekają na dzieci w czas ferii w Bibliotece Elbląskiej. Jak podkreśliła animatorka...

Zamknij
RadioOlsztynTV