Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Episkopat wprowadza ograniczenia, biskupi apelują. Nie więcej niż 5 osób podczas mszy i nabożeństw

Fot. Pixabay.com

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki wzywa wiernych oraz duchownych do dostosowania się do nowych ograniczeń, związanych z koronawirusem.

W komunikacie zaapelował o to, by zgodnie z decyzja rządu, we wszelkich obrzędach religijnych nie brało udziału więcej niż 5 osób. Limit nie dotyczy duchownych, sprawujących posługę. Arcybiskup Gądecki prosi również, by w związku z zagrożeniem zdrowia Polaków, zalecenia zostały wypełnione podczas nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia.

 

Kościół katolicki w Polsce stosuje się do zaleceń władz państwowych. W myśl nowego rozporządzenia w liturgiach w kościele może uczestniczyć 5 osób, nie licząc tych którzy posługują podczas nabożeństw

– powiedział ksiądz Marcin Sawicki, rzecznik archidiecezji warmińskiej.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zachęca też do uczestnictwa w nabożeństwach i modlitwie za pomocą środków masowego przekazu.

Ufajmy, że dzięki modlitwie oraz wysiłkom nas wszystkich, jak najszybciej będziemy mogli cieszyć się na nowo wspólną celebracją w naszych kościołach

– apeluje arcybiskup Stanisław Gądecki.

Apel biskupa Jacka Jezierskiego

Proszę wszystkich o cierpliwość i życzliwość wzajemną. W ten sposób przetrwajmy trudne dni – apeluje biskup elbląski Jacek Jezierski.

Zwalniam katolików diecezji elbląskiej i przebywających na jej terenie z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej mszy świętej do 11 kwietnia i polecam, aby dla dobra własnego i bliskich przez czas epidemii modlić się i pozostawać w domu

– pisze do wiernych biskup elbląski.

Parafianie muszą wziąć pod uwagę zmienioną liturgię podczas Wielkiego Tygodnia i Wielkiej Nocy. W tym roku nie będzie procesji, święcenia palm i pokarmów.

Przypomnijmy, że już wcześniej w związku z epidemią koronawirusa, zostały zawieszone do odwołania wszystkie spotkania formacyjne grup i wspólnot parafialnych. List biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego jest dostępny na stronie internetowej Diecezji Elbląskiej – diecezja.elblag.pl.

Autor: IAR/PAP/M. Stankiewicz/L. Tekielski
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kościół, msza
W niedzielę zostańcie w domu. Radio Olsztyn będzie transmitowało 3 nabożeństwa

Z uwagi na Państwa zdrowie i bezpieczeństwo oraz chęć uczestniczenia we mszy świętej i nabożeństwach, Radio Olsztyn postanowiło wyjść naprzeciw trudnościom. W związku z ogłoszony stanem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV