Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elżbieta Gelert: przez ministra zdrowia przemawia chyba hurraoptymizm

Elżbieta Gelert (Platforma Obywatelska). Fot. Łukasz Węglewski

Sądzę, że po kwartale obowiązywania ustawy o sieci szpitali będzie można przeanalizować, czy zaproponowane formy finansowania są z korzyścią dla pacjenta, szpitala, pracownika. Po miesiącu jest za wcześniej na ocenę, dlatego nie chciałbym ani krytykować ani chwalić przyjętych rozwiązań. – powiedziała w Porannych Pytaniach poseł PO Elżbieta Gelert.

30 października lekarze rezydenci zrezygnowali z protestu głodowego, który prowadzili od 2 października. Zapowiedzieli jednak inne, być może nawet ostrzejsze formy protestu. Lekarze rezydenci otrzymają jednak podwyżki.

Myślę, że są stawki podwyżek są dość przyzwoite. Trzeba powiedzieć, że oprócz tego, że Ministerstwo Zdrowia oczywiście podwyższy rezydentury, to część kosztów jest również po stronie szpitali, ponieważ każdego lekarza rezydenta obowiązują minimum trzy dyżury, które muszą odbyć się w danej specjalizacji. Opłaca je szpital. Na to minister nie przewidział już pieniędzy i szpitale muszą radzić sobie same z tym problemem. Jeśli chodzi o rezydentów jest to kłopot, ponieważ od dłuższego czasu rząd reguluje płace, także płacę minimalną, ale jednocześnie nie wskazuje skąd szpitale mają brać pieniądze na ten cel.

Od 1 października obowiązuje ustawa o sieci szpitali. Po jej wejściu w życiu zmieniły się m.in. zasady nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Elżbieta Gelert dodała, że miesiąc obowiązywania nowych przepisów to zbyt krótki okres na ich ocenę. Takich można się pokusić dopiero co najmniej po kwartale, a nie – jak uczynił to już jej zdaniem minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Właściwie na drugi dzień, i było to chyba w sobotę lub niedzielę, otrzymaliśmy informację, że tylko kilka osób przyszłą do nocnej i świątecznej zmiany, że można dostać się od razu. Ze strony pana ministra przemawia chyba hurraoptymizm. Poczekajmy i zobaczymy. Najprawdopodobniej po kwartale szpitale będą miały większe doświadczenia.

Na zakończenie rozmowy posłanka PO pozytywnie wypowiedziała się na temat kandydatury na prezydenta Warszawy jej partyjnego kolegi – Rafała Trzaskowskiego.

Do wysłuchania rozmowy z poseł Elżbietą Gelert zaprasza Marek Lewiński

00:00 / 00:00

 

Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w służba zdrowia, Poranne Pytania, Platforma Obywatelska, Elżbieta Gelert, Marek Lewiński, lekarze-rezydenci
Bogusława Orzechowska: Szpital pulmonologiczny w Olsztynie dostał od rządu prawie 17 mln złotych na rozwój

Rezydenci zakończyli głodówkę, ale zapowiedzieli masowe wypowiadanie klauzul opt-out, czyli prace powyżej 48 godzin. Senator PiS z Warmii i Mazur Bogusława Orzechowska, gość Porannych Pytań przyznała,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV