Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ełckie znalezisko nominowane w konkursie „Archeologiczne Sensacje 2020”

W Ełku znaleziono pół tysiąca monet z pierwszej połowy XVII wieku. Fot. M.Zbrożek

W czerwcu augustowsko-ełckie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Jaćwież” odkryło zbiór 680 starych monet głównie z okresu dynastii Wazów. Ich odkrycie zostało docenione przez jedyne w Polsce archeologiczne czasopismo „Archeologia Żywa”.

To duże wyróżnienie, bo ełcko-augustowska ekipa została doceniona jako jedna z sześciu w Polsce – podkreśla prezes stowarzyszenia „Jaćwież” Mariusz Jarząbek.

00:00 / 00:00

Przyznaje też, że konkurencja jest duża. Obok monet z Ełku w konkursie biorą udział m.in. scytyjska uprząż sprzed 2,5 tysiąca lata z Cierpic i rzymskie denary spod Hrubieszowa.

Stowarzyszenie „Jaćwież” skupia amatorów, pasjonatów historii, więc nominacja w konkursie jest tym bardziej cenna – cieszy się Mariusz Jarząbek. Na ełcki skarb można głosować elektroniczne na stronie internetowej „Archeologii Żywej” do 10 stycznia.

W Ełku znaleziono pół tysiąca monet z pierwszej połowy XVII wieku. Fot. M.Zbrożek

Autor: M. Zbrożek
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w archeologia, odkrycie, Jaćwież
Grupa Olsztyńska, czyli tajemnicza kultura sprzed wieków. Archeolodzy podają nowe informacje

Pojawili się kilkanaście wieków temu między Górną Łyną a zachodnim skrajem Krainy Wielkich Jezior. Wiele wskazuje na to, że nie byli wojownikami, a najprawdopodobniej handlarzami. Zniknęli...

Zamknij
RadioOlsztynTV