Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elbląskie lapidarium świątynią pamięci o protestantach. Jest tam m.in. grób pradziadków kanclerz Niemiec Angeli Merkel

Wpisany, 20 lat temu, do rejestru zabytków zespół trzech cmentarzy ewangelickich w Elblągu został uprzątnięty i odnowiony.

Zrujnowana po wojnie nekropolia stała się lapidarium, w którym zebrano ocalałe płyty nagrobne i nagrobki pochowanych tam wiernych kościołów protestanckich.

Prace wykonał samorząd z inspiracji mniejszości niemieckiej i byłych elblążan, mieszkających w Niemczech

– przypomina historyk Lech Słodownik.

Są tam nagrobki wyjątkowych elblążan: fabrykanta produkującego m.in. samochody Franza Komnicka czy właściciela mleczarni Schrettera. Jest też grób pradziadków niemieckiej kanclerz Angeli Merkel – Emmy i Emila Drange, który był nadsekretarzem Rady Miasta.

W granicach miasta Elbląga przed 1945 rokiem było 11 cmentarzy. Zachowały się fragmenty zaledwie dwóch. Została jednak pamięć. Na skwerach i w miejscach mało kojarzonych z cmentarzem od czasu do czasu płoną znicze.

To dobrze świadcząca o elblążanach koncepcja pamięci o poprzednikach

– podkreśla regionalista Grzegorz Bartnizki.

Przy lapidariach są kamienne tablice, które przypominają w językach polskim i niemieckim nazwy cmentarzy i wyznanie pochowanych tam osób. Nie tylko od święta stawiane są tam znicze i kwiaty.

 

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

Więcej w Elbląg, płyty nagrobne, lapidarium, ewangelicy, nagropki, protestanci
W Elblągu padł rekord zakażeń koronawirusem

Według dzisiejszych danych obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u 108 elblążan. To największa liczba odnotowana od początku pandemii w województwie warmińsko-mazurskim. To jest ważna dla wszystkich informacja...

Zamknij
RadioOlsztynTV