Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elbląg: święcenia biskupie nowego nuncjusza apostolskiego

Fot. A. Bruchwald

W Elblągu odbędą się dziś święcenia biskupie księdza prałata Janusza Urbańczyka, który niedawno został mianowany przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Zimbabwe.

Uroczystej mszy świętej przewodniczyć będzie ksiądz kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Jest to jeden z najwyższych hierarchów Kościoła katolickiego i najbliższych współpracowników papieża. Rangą porównywany jest wyłącznie do premiera rządu.

Arcybiskup nominat Janusz Urbańczyk został mianowany nuncjuszem apostolskim w Zimbabwe. Nuncjusz to ambasador Stolicy Apostolskiej w danym państwie. Jest nie tylko akredytowanym dyplomatą, ale również wysłannikiem papieża do danego Kościoła lokalnego. Pełni funkcję łącznika między Watykanem a Kościołem w kraju, w którym posługuje.

Ks. prał. Janusz Ubrańczyk został mianowany od razu arcybiskupem. To tytuł, który przysługuje wszystkim nuncjuszom apostolskim.

Do tej pory arcybiskup nominat Janusz Urbańczyk pracował w dyplomacji papieskiej w Boliwii, Słowacji, Nowej Zelandii, Kenii i w Nowym Jorku przy ONZ, a w ostatnich latach w Wiedniu. Był tam stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Agencjach Wyspecjalizowanych, będąc obserwatorem m.in. przy OBWE i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Święcenia biskupie księdza Janusza Urbańczyka rozpoczną się w katedrze św. Mikołaja w Elblągu o godzinie 11.

Ceremoniarz uroczystości ks. Marek Piedziewicz zwrócił uwagę na kluczowe elementy święceń.

Kulminacyjnym momentem jest to, kiedy biskup elekt podejdzie do głównego konsekratora, ten nałoży na niego ręce, po nim współkonsekratorzy, a następnie wszyscy pozostali biskupi. Po tym odbędzie się modlitwa konsekracyjna. Kardynał Parolin będzie modlił się w intencji biskupa Janusza. Nałoży nad jego głową ewangeliarz, co też jest symboliczne, ponieważ na barkach biskupa spoczywa Ewangelia, czyli trud jej niesienia, ale też trud bycia wiernym Ewangelii

– powiedział.

W obrzęd święceń wpisuje się także nałożenie biskupich szat oraz śpiew litanii do Wszystkich Świętych, kiedy elekt leży krzyżem na posadzce świątyni.

Będą to drugie święcenia biskupie w elbląskiej katedrze. Poprzednie odbyły się 5 lat temu, wówczas sakrę przyjął biskup Wojciech Skibicki.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Fot. A. Bruchwald

Fot. A. Bruchwald

Autor: M. Lewiński/A.Bruchwald
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Święcenia biskupie w Elblągu. Nowy nuncjusz złożył uroczyste wyznanie wiary

Więcej w biskup, Elbląg, papież, katedra, katedra św. Mikołaja, papież Franciszek, Watykan, dyplomacja, Janusz Urbańczyk, święcenia, święcenia biskupie, Stolica Apostolska, nuncjusz apostolski, księdz prałat
Święcenia biskupie w Elblągu. Nowy nuncjusz złożył uroczyste wyznanie wiary

W sobotę w Elblągu odbędą się święcenia biskupie ks. Janusza Urbańczyka, nowego nuncjusza apostolskiego w Zimbabwe. Z tej okazji w elbląskiej katedrze św. Mikołaja odbyły się...

Zamknij
RadioOlsztynTV