Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elbląg przyjął budżet miasta na 2019 rok. Radni uczcili również pamięć zmarłego prezydenta Gdańska

Sesja Rady Miasta w Elblągu. Fot. M. Stankiewicz

Nie jednomyślnie, ale tylko z jednym głosem przeciw elbląscy radni przyjęli Wieloletnią Prognozę Finansową na najbliższe lata i przede wszystkim budżet miasta na ten rok. Dużo uwag mieli radni opozycji, przyznając jednocześnie że plan nie jest zły.

Marek Pruszak radny PiS , który był jedynym głosującym przeciw – powiedział że plan jest za mało proinwestycyjny i nie daje miejsc pracy. Jesteśmy jednak otwarci na współpracę – deklaruje w imieniu kolegów.

00:00 / 00:00

Pozostali radni z Klubu PiS wstrzymali się od głosu. Zadowolony z przebiegu dyskusji, a przede wszystkim z wyniku głosowania jest autor budżetu prezydent Witold Wróblewski. Jak tłumaczy, budżet był wyjątkowo późno budowy z powodu wyborów. Cieszy go, że radni zaakceptowali program restrukturyzacji zadłużenia, co pozwoliło na korektę projektu.

00:00 / 00:00

Ta nowelizacja spowodowała, że budżet Elbląga wzrósł o 30 mln złotych, do 680 mln złotych. Dochody wyniosą 644 mln złotych, wydatki 650 mln złotych. Miasto ma 30 – milionową rezerwę, a także zaplanowane pieniądze na spłatę zadłużenia.

Wśród najważniejszych inwestycji zaplanowanych na ten rok są m.in.: trwająca od 2018 roku rozbudowa Centrum Kształcenia Praktycznego,  sfinansowanie zakupu nowych tramwajów, przebudowa budynku byłego gimnazjum przy ul. Lotniczej na potrzeby żłobka i przedszkola, ale też rozbudowa Szpitala Miejskiego i konieczna modernizacja oczyszczalni ścieków.

Warto zaznaczyć, że pierwsza w tym roku sesja Rady Miasta Elbląga rozpoczęła się od minuty ciszy. Radni wszystkich klubów uczcili w ten sposób pamięć  ich kolegi-samorządowca, zamordowanego 13 stycznia prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Śmierć ta jest tragicznym sygnałem, sygnałem dla nas wszystkich. Nie dawajmy przyzwolenia słowom i czynom, motywowanym wrogością – apelował przewodniczący elbląskiej Rady Miasta Antoni Czyżyk, który w imieniu rady zachęca też dyrekcje szkół do organizacji zajęć na temat agresji, także w cyberprzestrzeni.

00:00 / 00:00

 

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Podbielska/A. Dybcio

Więcej w budżet, sesja rady miasta
Będzie mniej inwestycji niż w poprzednich latach. Przyjęto projekt budżetu Olsztyna

Radni większością głosów przyjęli projekt budżetu Olsztyna na 2019 rok. Zakłada większe dochody i mniejsze wydatki. To z kolei oznacza mniejszą liczbę inwestycji. Z budżetu wynika,...

Zamknij
RadioOlsztynTV