Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elbląg podwoi pulę pieniędzy przeznaczonych na wymianę pieców kopciuchów


Dopłaty do wymiany pieców na ekologiczne źródła ciepła cieszą się w Elblągu wielkim zainteresowaniem, dlatego na przyszły rok miasto planuje podwojenie puli.

W tym roku z programu skorzystało ponad stu odbiorców. Pierwotnie urząd miasta przeznaczył na dofinansowanie 150 tysięcy złotych, ale potem dołożył dodatkowe 50 tysięcy złotych. W roku 2019 kwota ta wzrośnie, ale o tym zdecyduje rada miasta podczas debaty w sprawie budżetu.

Elbląg jest jednym z tych miast, które w okresie grzewczym mają problem ze smogiem i niebezpiecznym poziomem rakotwórczego benzopirenu w powietrzu. Ich źródłem są piece kopciuchy. Trudno powiedzieć ile ich jeszcze jest. Szacuje się, że nawet kilka tysięcy.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

To będzie trzeci rok programu wymiany pieców na elektryczne i gazowe lub podłączania się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Zdaniem elbląskiego samorządu jest to najbardziej korzystne dla środowiska.

 

 

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, ekologia, piec, dopłaty
Ile gmin z Warmii i Mazur jest przyjaznych pszczołom?

Aż 13 gmin w województwie warmiński- mazurskim może poszczycić się tytułem Gminy Przyjaznej Pszczołom. Są to: Elbląg, Iłowo – Osada, Płośnica, Rozogi, Pasłęk, Gietrzwałd, Wydminy, Stare...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV