Elbląg pamięta. 47 lat temu robotnicy poparli strajk na Wybrzeżu
15 grudnia 1970 roku, elblążanie włączyli się do protestu robotników w Gdańsku i Gdyni. Tego dnia zakłady pracy działały jeszcze normalnie. Ale robotnicy kilku największych fabryk, którzy zakończyli pierwszą zmianę przeszli z przemysłowej części miasta pod siedzibę Komitetu Miejskiego PZPR.
Mimo pokojowego charakteru demonstracji, uczestnicy zostali otoczeni kordonem milicji i zaatakowani. Posypały się kamienie, ktoś próbował podpalić Dom Partii, manifestacja została rozpędzona. Następnego dnia, 16 grudnia, zaczęły strajkować pierwsze fabryki. Doszło do aktów przemocy i dewastowania miasta.
W czasie wydarzeń Grudnia ’70w mieście zginęły trzy osoby, setki zostały aresztowanych. W Elblągu główne obchody upamiętniające grudniowe wydarzenia 1970 roku odbywają się zawsze 18 grudnia, w rocznicę zamordowania przez milicjantów Mariana Sawicza. Przypomnijmy, robotniczy sprzeciw wywołały planowane przed świętami radykalne podwyżki cen żywności.
Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz
Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A.Podbielska






















![Spektakularny finał manewrów Dzielny Dzik [ZDJĘCIA] Spektakularny finał manewrów Dzielny Dzik [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2F1000052204.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)







