Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elbląg pamięta. 47 lat temu robotnicy poparli strajk na Wybrzeżu

Pomnik ofiar grudnia 1970 w Elblągu. Fot. Archiwum RO

15 grudnia 1970 roku, elblążanie włączyli się do protestu robotników w Gdańsku i Gdyni. Tego dnia zakłady pracy działały jeszcze normalnie. Ale robotnicy kilku największych fabryk, którzy zakończyli pierwszą zmianę przeszli z przemysłowej części miasta pod siedzibę Komitetu Miejskiego PZPR.

Mimo pokojowego charakteru demonstracji, uczestnicy zostali otoczeni kordonem milicji i zaatakowani. Posypały się kamienie, ktoś próbował podpalić Dom Partii, manifestacja została rozpędzona. Następnego dnia, 16 grudnia, zaczęły strajkować pierwsze  fabryki. Doszło do aktów przemocy i dewastowania miasta.

W czasie wydarzeń Grudnia ’70w mieście zginęły trzy osoby, setki  zostały aresztowanych. W Elblągu główne obchody upamiętniające grudniowe wydarzenia 1970 roku odbywają się zawsze 18 grudnia, w rocznicę zamordowania przez milicjantów Mariana Sawicza. Przypomnijmy, robotniczy sprzeciw wywołały planowane przed świętami radykalne podwyżki cen żywności.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w strajk, fabryka, elbląski grudzień, Grudzień 70
Elbląscy tramwajarze zawiesili planowany na poniedziałek strajk

Akcja strajkowa miała się rozpocząć jutro rano. W niedzielę protestujący podpisali z dyrekcją spółki częściowe porozumienie. Załoga zgodziła się na kompromis i przyjęła propozycje prezydenta Elbląga...

Zamknij
RadioOlsztynTV