Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elbląg gotowy na turystów. Czym ich zachęca do wizyty?

W Elblągu rozpoczął się sezon wakacyjny. Instytucje turystyczne zauważają wzmożony ruch i widzą nowych gości.

O tym, skąd najczęściej nad rzekę Elbląg przyjeżdżają turyści mówił Marcin Trudnowski, właściciel przystani elbląskiej Grupy Wodnej.

Przeważnie są to osoby z Trójmiasta, bardzo chętnie przyjeżdżają. Widzimy też ludzi z Polski, z Poznania, z Warszawy. Chętnie oglądają port, ale też płyną w stronę jeziora Drużno, czyli rezerwatu ścisłego ptactwa wodnego.

Na malownicze jezioro Drużno można wypłynąć też statkiem Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. Jak zaznaczył jej prezes Jakub Urbanowicz, zainteresowanie turystów jest spore i widać, że czekali na uruchomienie rejsów.

Początek sezonu dobrze się zapowiada, mam nadzieję, że ta frekwencja się utrzyma i ten sezon będzie lepszy od poprzedniego. Elbląg wygląda wyjątkowo z perspektywy zarówno lądu, jak i wody. Ma to wyjątkowe szczęście, że możemy przepłynąć przez wszystkie pochylnie do samego Buczyńca. Możemy zobaczyć najciekawsze miejsca – jezioro Drużno czy wejście do Elbląga, czyli rzekę Elbląg.

– Coraz więcej mieszkańców i gości korzysta z walorów turystycznych Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej – wskazał Kamil Zimnicki, pracownik Parku.

Zapowiada się całkiem udany sezon, coraz więcej turystów odkrywa nowe zakątki Polski, my również zauważamy wzrost zainteresowania naszym regionem. Na Wysoczyźnie Elbląskiej mamy m.in. szlaki piesze – takie jak Szlak Kopernikowski, czy też Pomorską Drogę świętego Jakuba. Mamy szlaki rowerowe – i mam tu na myśli szlak MTB w Kadynach – czyli taka bardziej ekstremalna jazda. Każdy może znaleźć coś dla siebie.

Także w turystyce kulinarnej można dostrzec wzmożony ruch po sezonie zimowym. Szczególnie weekendami w ogródkach restauracyjnych pojawiają się nowi goście – wskazała pani Emilia, właścicielka kawiarni na Starym Mieście, w Elblągu dominuje turystyka weekendowa.

Odnosimy wrażenie, że na weekendy przyjeżdżają młodzi mieszkańcy Elbląga. W wakacje są turyści zewsząd, co zauważyliśmy już w zeszłym roku. Wydaje mi się, że już powoli można zauważyć taki wzrost, ale u nas zawsze jest pełno.

Według danych elbląskiego Centrum Informacji Turystycznej, po okresie pandemii do miasta wrócili turyści zagraniczni. Często odwiedzanymi atrakcjami w Elblągu są: Stare Miasto z Bramą Targową, katedra św. Mikołaja i Kanał Elbląski.

Według danych z Centrum Informacji Turystycznej, w poprzednich latach dopisali odwiedzający z kraju, a po pandemii wrócili też goście zagraniczni. Największym zainteresowaniem w regionie cieszą się niezmiennie Stare Miasto z Bramą Targową, katedra św. Mikołaja, Kanał Elbląski i przekop przez Mierzeję Wiślaną.

Stały Punkt Informacji Turystycznej w Ratuszu Staromiejskim w sezonie czynny jest codziennie.

Posłuchaj relacji Michaliny Rozbickiej

Autor: M. Rozbicka
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, Żegluga Ostródzko-Elbląska, sezon turystyczny
Dyskusje, odznaczenia i nagrody podczas konferencji „Nasze pielęgniarki i położne to nasza przyszłość”

"Nasze pielęgniarki i położne to nasza przyszłość" – pod takim hasłem w Elblągu zorganizowana została konferencja naukowa. Jak podkreśla rektor Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych...

Zamknij
RadioOlsztynTV