Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ekstremalnie i kulturalnie, czyli Piknik Militarny w Orzyszu

Piknik Militarny w Orzyszu. Fot. Małgorzata Zbrożek

Bieg tygrysa, ekstremalna rywalizacja na poligonie, na którym szkolą się wojska NATO, wystawa sprzętu wojskowego, przegląd piosenki żołnierskiej. Na takie atrakcje można liczyć dziś i jutro w Orzyszu.

Na scenie w ogródku jordanowskim w Orzyszu siłacze rywalizują natomiast w turnieju podnoszenia ciężarów Stalowa Sztanga. Są też atrakcje dla najmłodszych m.in. Toru Małego Tygrysa. Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert zespołu Mr. Pollack.

W niedzielę zaplanowano oficjalne uroczystości Dnia Wojska Polskiego. Ulicami Orzysza przemaszeruje wojskowa defilada. W centrum miasta odbędzie się pokaz musztry paradnej. W Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej od południa rozpoczną się przesłuchania koncertowe artystów, którzy biorą udział w Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej o statuetkę Tytanowego Tygrysa. Kulminacyjnym punktem niedzielnych wydarzeń będzie inscenizacja historyczna – Internowani 1920.

Przez cały dzień będzie można także oglądać wystawę sprzętu wojskowego 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Nie zabraknie także wojskowej grochówki.

Od XIX wieku Orzysz miał status miasta garnizonowego z poligonem w pobliskim Bemowie Piskim. W latach 70. XX wieku w miasteczku obok już stacjonujących jednostek wojskowych pojawiła się ta, z której Orzysz stał się najbardziej znany. W 1971 roku utworzono tam  Jednostkę Wojskową 1370 Oddział Dyscyplinarny, powszechnie znaną jako jednostka karna. Działała ona do 1991 roku.

Fot. Piknik militarny na poligonie w Orzyszu

 

Autor: B.Gajlewska za PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, tygrys, Orzysz, piknik, piknik wojskowy, Bieg Tygrysa
W Orzyszu startuje jeden z najtrudniejszych biegów ekstremalnych w Polsce

Już po raz ósmy w Orzyszu odbywa się Bieg Tygrysa. To specjalne zawody, które mają nie tylko popularyzować sporty proobronne, wojskowość oraz służby w Siłach Zbrojnych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV