Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ekspertka: Badania przesiewowe w kierunku SMA to ważny element walki z chorobą. Posłuchaj audycji Na zdrowie


Według danych Fundacji SMA, w Polsce na rdzeniowy zanik mięśni choruje ok. 900–1000 osób. Rocznie chorobę rozpoznaje się u ok. 50 dzieci. Nosicielem mutacji genetycznej powodującej SMA jest jedna na 35 osób w Polsce – czyli około miliona mieszkańców naszego kraju.

SMA dotyka osoby w różnym wieku, jednak w ponad 90% przypadków objawy pojawiają się w okresie niemowlęcym albo wczesnym dzieciństwie.

W ostatnim czasie wiele zmieniło się w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. Nowoczesna terapia zatrzymuje chorobę, a wprowadzenie badań przesiewowych noworodków w kierunku SMA pozwala wykryć chorobę jeszcze przed wystąpieniem objawów. Program badań przesiewowych rozszerzany jest od kwietnia tego roku o kolejne województwa. Na Warmii i Mazurach już we wszystkich szpitalach prowadzony jest skrining w tym kierunku.

O rdzeniowym zaniku mięśni i nowoczesnej terapii rozmawiamy z Elżbietą Łobodzińską-Młynarczyk – konsultantem wojewódzkim w dziedzinie neurologii dziecięcej, ordynatorem Oddziału Neurologii z Pododdziałem Neurogenetyki i Chorób Rzadkich Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Autor: A. Lipczyńska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci
Ponad 1,5 miliona uczniów odebrało pieniądze z programu Dobry Start. Ze złożeniem wniosku warto się pospieszyć

Prawie 2 miliony 300 tysięcy dzieci ma przyznane świadczenie z programu Dobry Start. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił w tym roku ponad 1,5 miliona świadczeń na kwotę...

Zamknij
RadioOlsztynTV