Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego
Dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Kościół katolicki skupia swoją uwagę na osobach zakonnych. Z tej okazji uroczystej mszy świętej w olsztyńskiej bazylice konkatedralnej przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.
Na świecie żyje około 950 tys. osób konsekrowanych. W Polsce jest ok. 32 tys. zakonnic i zakonników, którzy angażują się w różne prace. Są między innymi w szkołach, szpitalach i w mediach.
Około 1300 osób to siostry z zakonów klauzurowych. W naszym regionie są dwa takie zakony: siostry karmelitanki ze Spręcowa i siostry klaryski kapucynki ze Szczytna.
W archidiecezji warmińskiej obecnie pracuje 180 sióstr zakonnych, 95 ojców zakonnych, 3 braci zakonnych i 12 dziewic konsekrowanych. To świeckie kobiety, które składają śluby czystości. Na terenie archidiecezji warmińskiej znajduje się 30 żeńskich domów zakonnych i 27 męskich. W diecezji elbląskiej działa 13 zgromadzeń zakonnych męskich i 12 żeńskich. Natomiast na terenie diecezji ełckiej realizuje swoje powołanie 5 zgromadzeń męskich oraz 12 zgromadzeń żeńskich.
– 5:50 pobudka, pół godziny później spotykamy się w kaplicy na porannej modlitwie, jutrzni – mówiła siostra Blanka ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego (pallotynek) w Lidzbarku Warmińskim.
Potem najczęściej na 7 idziemy do kościoła na mszę świętą. Później, plecak w rękę i gonitwa do szkoły. Jak się zdąży, to chwytamy za śniadanie, jak nie, to jemy na przerwie. Następnie lekcje, czyli wspaniałe spotkania z młodzieżą, radość przekazywania i dzielenia się miłością Jezusa. Potem powrót do domu, nasze wspaniałe siostry emerytki gotują obiad, mamy przygotowany ciepły posiłek. Popołudniu przygotowujemy się do kolejnego dnia, wiosną pracujemy w ogrodzie. O 17:00 spotykamy się na adoracji Najświętszego Sakramentu. My jesteśmy zgromadzeniem kontemplacyjno-czynnym, więc staramy się łączyć wymiar modlitwy i pracy. Wieczorem kolacja, różaniec, nieszpory. O 22:00 wyłączamy światła, to moment na rozejście się wspólnoty
– mówiła w rozmowie z reporterem Radia Olsztyn siostra Blanka.
Tymczasem siostra Miriam z Karmelu w Spręcowie (gm. Dywity), czyli z klasztoru pw. Trójcy Przenajświętszej i Bożej Rodzicielki Maryi w telefonicznej rozmowie z reporterem Polskiego Radia Olsztyn przekonywała, że klauzura to dar, który siostry otrzymały, by żyć na wyłączność dla Boga.
To dla nas zaproszenie, by przezywać życie dużo głębiej. W związku z tym, że mamy dużo mniej bodźców niż inni, to możemy głębiej przeżywać te, które są nam dane.
Zakonnice mieszkają w Spręcowie od 29 lat. W tej chwili w Karmelu żyje kilkanaście sióstr.
Siostra Miriam przypomina, że – choć zakon ma charakter klauzurowy – to kontakty ze światem zewnętrznym są możliwe.
Mamy różne formy spotykania się. W naszych rozmównicach, w których widujemy się z rodziną lub bliskimi, są jednak kraty. To forma przypomnienia, że – choć spotykamy się razem – jesteśmy oddzielone, że nasze życie jest wciąż dla Boga
– dodała.
Zakonnice ze Spręcowa kontaktują się też z rodziną i przyjaciółmi za pomocą Internetu. Podkreślają jednak, że robią to na tyle rzadko, by nie rozpraszało to harmonogramu ich dnia.
Jak zauważył historyk Andrzej Bobrowicz, Olsztyn, obok Warszawy i Krakowa, jest jednym z trzech miast w Polsce, gdzie są wszystkie trzy zakony franciszkańskie (Zakon Braci Mniejszy, kojarzony z czarnymi habitami Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych oraz Zakon Braci Mniejszych Kapucynów).
Kościół franciszkanów mamy przy ul. Wyspiańskiego na Zatorzu, franciszkanów konwentualnych w kościele św. Maksymiliana przy samym dworcu kolejowym oraz kapucynów w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej przy ul. Pana Tadeusza obok Parku Kusocińskiego
– dodał Bobrowicz.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko