Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jest wyrok wobec mieszkańców Giżycka oskarżonych o pobicie amerykańskiego żołnierza i jego kolegi

Fot. K.Grabowska

Na 4 lata więzienia skazał Sąd Okręgowy w Olsztynie Huberta Ch, który bez powodu w 2017 roku pobił dwóch żołnierzy USA. Sąd zwolnił też oskarżonego z aresztu.

Żołnierzy USA stacjonujących na Mazurach bez powodu pobiło dwóch mieszkańców Giżycka: Hubert Ch. i Bartłomiej K. Doszło do tego w nocy z 2 na 3 grudnia 2017 roku w centrum Giżycka. Zarówno żołnierze USA, jak i napastnicy byli pijani. Jeden z żołnierzy doznał w czasie pobicia poważnych urazów czaszki, leczono go w bazie wojskowej w Niemczech. Drugi pokrzywdzony miał powierzchniowe obrażenia.

Sędzia Beata Faralisz uzasadniając wyrok powiedziała, że rola obu oskarżonych w zdarzeniu była różna, mianem prowodyra i agresora określiła Huberta Ch. O Bartłomieju K. powiedziała, że jego udział w zdarzeniu był „incydentalny”. Z tego powodu Bartłomiej K. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 5 lat i oddany pod dozór kuratora.

Huberta Ch. skazano na 4 lata więzienia. Ponieważ od czasu zatrzymania tuż po zdarzeniu cały czas Ch. był w areszcie sędzia po wydaniu wyroku zwolniła go.

– Należy miarkować izolacyjny środek – uzasadniła sędzia Faralisz.

00:00 / 00:00

W ramach środków zapobiegawczych Hubert Ch. ma się dwa razy w tygodniu stawiać na komendzie policji w Giżycku. Sąd zabronił mu także opuszczania kraju. Sąd orzekł, że obaj oskarżeni mają zapłacić po 25 tysięcy złotych nawiązki pobitemu żołnierzowi USA.

Po zatrzymaniu obu mieszkańców Giżycka prokuratura ustaliła, że oprócz pobicia żołnierzy we wrześniu pobili oni Tomasza J. Ten mężczyzna doznał poważnych urazów kolana. Również i w tym przypadku sąd uznał, że głównym agresorem był Hubert Ch.

Wyrok jest nieprawomocny. Prokuratora nie było na ogłoszeniu wyroku, nie wiadomo, czy będzie chciał składać apelację.

Fot. K.Grabowska

Fot. K.Grabowska

Fot. K.Grabowska

Autor: PAP/K.Grabowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, Giżycko, proces, żołnierz, usa, ameryka, Amerykanin
Lunapark w Giżycku przez cały rok? Ważna decyzja radnych

Czy w Giżycku powstanie stały park rozrywki? To możliwe. Na sesji radni zdecydowali o ogłoszeniu przetargu na dzierżawę terenu przy plaży miejskiej, na którym od wielu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV