Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzień Pozytywnego Myślenia w Polskim Radiu Olsztyn ;)

Katarzyna Kaczmarczyk. Fot. Katarzyna Piasecka

Gościem Agnieszki Lipczyńskiej i Maćka Świniarskiego w Bliższych Spotkaniach Polskiego Radia Olsztyn była Katarzyna Kaczmarek, współautorka książki „Metoda Joyness. Jak zapomnieć o smutku i cieszyć się życiem” i prowadząca warsztaty „Sztuka Radości”.

Maciek Świniarski: Czym właściwie jest optymizm?

Katarzyna Kaczmarek: Powszechnie uważa się, że optymista zawsze patrzy przez różowe okulary. Tu jest podstęp, bo życie wszystko weryfikuje – nie zawsze jest przecież dobrze. Optymizm zatem to wiara, ze zawsze mogę coś zrobić. Mam wolną wolę i to ja decyduję, jak potoczy się moje życie.

Agnieszka Lipczyńska: Jak myśli pesymista w chwili niepowodzenia?

Katarzyna Kaczmarek: W chwili podejmowania decyzji, zawsze prowadzimy w sobie wewnętrzny dialog. Optymista myśli zrobiłem coś dobrze, bo jestem mądry, a pesymista – jestem beznadziejny, nic mi się nie udaje.

Agnieszka Lipczyńska: Czyli pesymizm i optymizm wiąże się przede wszystkim z poczuciem własnej wartości?

Katarzyna Kaczmarek: Bardzo. Warto więc wzmacniać nasze zalety, mocne strony, a przede wszystkim dawać sobie do tego prawo. Często podporządkowujemy się naszym sytuacjom życiowym, lecimy z nurtem i bardziej interesuje nas to, jak inni na nas patrzą. Jak odnaleźć sens tego, co robimy? Jest taka anegdota, która pomaga nam odpowiedzieć na to pytanie. Spotkamy troje mężczyzn, pracujących na budowie. Pytamy co robią? Pierwszy z nich odpowie: łupię kamienie, drugi: układam 5 metrów kostki, żeby pracodawca był zadowolony i dał mi premię, a trzeci: wznoszę najwspanialszą katedrę, jaka powstanie w naszym mieście.

Agnieszka Lipczyńska: To pesymista, optymista i realista, prawda?

Katarzyna Kaczmarek: Tak, zdecydowanie. Przykład ostatniej osoby, to kwintesencja pozytywnego myślenia, czyli odnajdywania sensu we wszystkim, co robimy.

Agnieszka Lipczyńska: Skoro jest Pani optymistką, to zawsze dostrzega dobre strony we wszystkim. Jak zatem optymistycznie spojrzeć na.. pesymistę?

Katarzyna Kaczmarek: Nasze nastawiania mogą nam pomagać lub szkodzić. Pesymizm pomaga ludziom w tym, że jesteśmy bardziej ostrożni, przygotowani na złe wydarzenia. Staramy się coś zrobić lepiej, bo chcemy zapobiec potencjalnej katastrofie.

Posłuchaj całej rozmowy Agnieszki Lipczyńskiej i Maćka Świniarskiego z Katarzyną Kaczmarczyk

00:00 / 00:00

 

(kpias)

Więcej w Bliższe spotkania, Dzień Pozytywnego Myślenia, pesymista, optymista
Prof. Endler: Trzeba żyć tak, aby nie przejeść tej planety

Ostatnio bardzo często słyszymy hasła, zwracające uwagę na problemy ekologiczne. W mediach niemal codziennie pojawiają się kampanie, propagujące ochronę środowiska i zdrowe życie. Zaczynamy więc segregować...

Zamknij
RadioOlsztynTV