Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach [FILM]

Oba systemy totalitarne – nazizm i komunizm – odcisnęły swoje piętno także na historii Warmii i Mazur. My, mieszkańcy dzisiejszej Polski, mieszkańcy dzisiejszego regionu Warmii i Mazur, oddajmy hołd dziesiątkom tysięcy niewinnych, bezbronnych mieszkańców tej ziemi – ofiar obu totalitaryzmów.

To tu zostali oni brutalnie zamordowani, osadzeni w więzieniach czy obozach. Zmarli z głodu, z wycieńczenia przymusową pracą, z powodu chorób, tragicznych warunków przetrzymywania czy transportowania. Na tym terenie ginęli nie tylko obywatele Polski, ale także innych państw, robotnicy przymusowi czy jeńcy wojenni.

18 stycznia będziemy obchodzić po raz drugi Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach. To okazja do uczczenia pamięci ofiar tragedii, do jakich doszło w regionie, spowodowanych przez oba totalitaryzmy w latach 1939-1956.

Przekazujemy Państwu film edukacyjny, przygotowany na zlecenie Radia Olsztyn, stanowiący podsumowanie cyklu audycji emitowanych na antenie w ostatnich tygodniach pt. „Oba totalitaryzmy”. Tym razem Radio Olsztyn do dźwięku dołożyło jeszcze obraz filmowy, zrealizowany w ciekawej graficznie formie, którym mamy nadzieję mocniej zapisać tę ważną historycznie datę w pamięci wszystkich młodych mieszkańców naszego województwa.

Dlatego już dziś prosimy Was drodzy słuchacze, rodzice, dziadkowie, nauczyciele, o pokazanie filmu swoim dzieciom, wnukom i uczniom.

Jesteśmy winni upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach tamtych trudnych lat, wielu osobom, rodzinom i społecznościom. Aby nigdy więcej taka historia się nie wydarzyła.

.

Autor: Ż. Zwierko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, nazizm, faszyzm, komunizm, video, dzień pamięci
Olsztyńscy bibliotekarze nagrali pastorałkę w kabaretowym klimacie

Bibliotekarze z Multicentrum w Olsztynie przygotowali na Boże Narodzenie autorską "Pastorałkę żołądkową", zaś kadra Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego nagrała swoim studentom - i wszystkim wyższym uczelniom w kraju...

Zamknij
RadioOlsztynTV