Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dlatego to święto obchodzimy 2 maja?

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To święto ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Wybór dnia nie był przypadkowy i ma uzasadnienie historyczne – właśnie 2 maja, w 1945 roku, polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie.

Kolejny powód, dla którego Dzień Flagi jest obchodzony 2 maja to fakt, że w komunistycznej Polsce właśnie tego dnia, po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz usuwania flag narodowych, by nie wisiały podczas – nieuznawanego przez władze – święta Konstytucji 3 maja.

Polska flaga, składająca się z dwóch równych, poziomych pasów – białego i czerwonego – oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości po latach zaborów. Same barwy – biel i czerwień – już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne – wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Poza granicami Polski oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej.

Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową. Jej wygląd zwykle nawiązuje do tradycji historycznej państwa. Henry Ward Beecher, amerykański reformator religijny, tak pisał o fladze:

Patrząc na flagę państwową, dociekliwy umysł widzi nie tylko flagę, lecz samo państwo i niezależnie od jego symboli i insygniów widzi na fladze przede wszystkim formę rządów, pryncypia, prawdy i historię narodu, który jej używa.

Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r.

Autor: IAR / PAP
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dzień Flagi, flaga
Wojewódzkie obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości [GALERIA]

Marzenia Polaków o wolności spełniły się wraz z zakończeniem I wojny światowej. Polska, po 123 latach zniewolenia, odzyskała niepodległość i rozpoczęła proces odbudowy swojej państwowości. Dziś...

Zamknij
RadioOlsztynTV