Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -6 °C pogoda dziś
JUTRO: -5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzięki badaniom DNA po 6 latach ustalono sprawcę napadu. Mężczyzna trafił do więzienia

Fot. Archiwum RO

Na sześć lat pozbawienia wolności skazał Sąd Rejonowy w Piszu 41-letniego Marka O., oskarżonego o napad w 2012 roku na miejscowy kantor. Sprawcę wykryto po latach dzięki badaniom DNA ze śladów pozostawionych na kominiarce.

O wyroku, który zapadł siedem lat po dokonaniu rozboju na właścicielach kantoru w Piszu, poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny.

Do napadu doszło pod koniec grudnia 2012 r. Do kantoru wdarło się wówczas dwóch zamaskowanych sprawców, którzy – używając przemocy i gazu łzawiącego wobec dwojga pokrzywdzonych – zabrali różne waluty o łącznej wartości ponad 22 tys. zł. Jednej z napadniętych osób udało się ściągnąć napastnikowi z głowy kominiarkę.

Początkowo śledztwo zostało umorzone wobec niewykrycia sprawców. Jednak w toku prowadzonych cały czas przez policję czynności udało się wyizolować ludzkie DNA pochodzenia męskiego, a następnie wytypować Marka O. jako osobę, która mogła wziąć udział w przestępstwie

– wyjaśnił prokurator.

Jak dodał, opinia z zakresu genetyki sądowej potwierdziła, że profil DNA Marka O. jest zgodny z profilem ze śladów biologicznych pobranych z kominiarki.

Na wniosek prokuratury w maju ub. roku Marek O. został tymczasowo aresztowany, a w lutym 2019 r. prokurator skierował do sądu akt oskarżenia. Sąd Rejonowy w Piszu przed kilku dniami wydał nieprawomocny wyrok w jego sprawie: sześć lat więzienia.

Należy również wskazać, iż oprócz kary pozbawienia wolności sąd orzekł karę 5 tys. zł grzywny oraz obowiązek naprawienia szkody. Wykonanie kar finansowych zostało zabezpieczone przez prokuratora ustanowieniem hipoteki na posiadanej przez oskarżonego nieruchomości

– poinformował Stodolny.

Autor: M. Boguszewski (PAP)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, wyrok, Pisz
Nastolatka z Nowego Miasta Lubawskiego stanie przed sądem. Odpowie za zabicie dziecka

Prokuratura Okręgowa w Elblągu postawiła akt oskarżenia nieletniej matce, która w marcu 2018 roku przyniosła do szpitala w Nowym Mieście Lubawskim martwego noworodka w reklamówce. 16-letnia...

Zamknij
RadioOlsztynTV