Dzieci wyrodnych rodziców nie powinny za nich płacić. Senator Lidia Staroń apeluje o zmiany w ustawie
Olsztyńska senator Lidia Staroń apeluje o zmiany w ustawie o pomocy społecznej – by dzieci wyrodnych rodziców nie musiały płacić za ich pobyt w placówkach opieki społecznych.
Problem dotyczy sytuacji, gdy rodzic opuszcza swoje dziecko, np. po rozwodzie, po czym nie płaci zasądzonych alimentów. Gdy trafi do Domu Pomocy Społecznej i nie stać go, by zapłacić za utrzymanie, Miejski czy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej stara się ściągnąć pieniądze od krewnych.
Jeśli problem dotyczy osoby starszej, to zwraca się do jej dzieci – i po prostu przysyła wezwanie do zapłaty konkretnej kwoty. W takiej sytuacji znalazła się pani Marta z Morąga, której ojciec nigdy się nią nie interesował i nigdy nie łożył na jej utrzymanie.
Swojego ojca nigdy nie znałam, nigdy mi w życiu nie pomógł. Na rozprawach o ustalenie ojcostwa cały czas się mnie wypierał. Gdy założyłam swoją rodzinę, miałam swoje dziecko, dowiedziałam się, że muszę opłacać pobyt mojego ojca w DPS-ie. Przeżyłam koszmar. Nie mogłam pogodzić się z sytuacją, że mam płacić za człowieka, który się mną nie interesował. Oczywiście miał zasądzone alimenty – 150 złotych – ale nigdy nie zapłacił. Płacił mi Fundusz Alimentacyjny i wychowywała mnie mama
– opowiada pani Marta.
Senator Lidia Staroń mówi jednak, że w ciągu ostatnich dwóch lat miała 9 takich przypadków.
Rodzice muszą płacić za dzieci i potem dzieci za rodziców, ale w sytuacji, gdy to są prawdziwi rodzice. To jest niesprawiedliwe – jak można płacić za osobę, która jest obca? Najważniejsze, że też nigdy nie płaciła, bo gdyby płaciła alimenty, byłaby inna sytuacja
– podkreśla senator Staroń.
Pani Marcie udało się pomóc – MOPS po wielomiesięcznej batalii doszedł do wniosku, że w jej sytuacji faktycznie można zwolnić ją z płacenia za ojca. Problem w tym, że nie ma tu jednoznacznej podstawy prawnej, więc inny MOPS mógłby podejść do tematu inaczej.
Dlatego Lidia Staroń proponuje, by do ustawy o pomocy społecznej wpisać jednoznacznie, iż uporczywe i długotrwałe uchylanie się od alimentów zwalnia dziecko od płacenia za pobyt rodzica w DPS-ie. Senator Staroń proponuje również drugą istotną zmianę – MOPS, informując o konieczności zapłaty, musiałby jednocześnie poinformować, że w ogóle istnieje możliwość złożenia wniosku o zwolnienie z opłaty.
Teraz sprawa stanie na senackiej komisji ustawodawczej. Jeśli komisją ją poprze, projektem ustawy zajmie się cały Senat. Jeśli ją zaakceptuje, to wtedy – już jako senacki projekt zmian w prawie – trafi ona pod obrady Sejmu.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska