Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Działacze Lewicy Razem mówili o konieczności remontu dworca w Olsztynie i wykluczeniu komunikacyjnym

Fot. A. Skrago

Wykluczenie komunikacyjne jest wyraźnie widoczne na Warmii i Mazurach – tak mówili przed budynkiem dworca głównego PKP i PKS w Olsztynie działacze Lewicy Razem.

Podczas konferencji wzywali do jak najszybszego doprowadzenia do modernizacji dworców.

Na pewno będziemy pilnować tego, by tutaj sytuacja się poprawiła. Pamiętajmy, że w tej chwili nowe perspektywy unijne mówią o tym, że transport publiczny jest podstawą transformacji energetycznej. Wzywamy władze miasta oraz osoby odpowiedzialne za oba dworce, by doszły wreszcie do porozumienia.

– mówiła posłanka Lewicy Magdalena Biejat.

00:00 / 00:00

W ocenie działaczy Lewicy Razem skandaliczne jest to, że jest w Olsztynie jest dworzec autobusowy, do którego budynku nie można wejść. Tak było też zimą. W Ministerstwie Infrastruktury jest złożona interpelacja posłanki Pauliny Matysiak w tej sprawie. Jak podkreślała, właścicielami obiektu są 4 spółki, dlatego kluczowe jest to, by wypracowały między sobą rozwiązanie, a jeśli to nie jest możliwe, być może potrzebna jest interwencja ze strony właśnie Ministerstwa Infrastruktury.

00:00 / 00:00

– Wydana ostatnio przez wojewodę decyzja lokalizacyjna dla dworca Olsztyn Główny przyspieszy inwestycję – zapowiedział Paweł Czemiel wojewódzki radny PiS i doradca ministra infrastruktury. Dodał, że zdarza się, iż są pieniądze na dany projekt, ale obstrukcja z różnych stron doprowadza do wydłużenia procesu inwestycyjnego.

00:00 / 00:00

Działacze Lewicy Razem zwracali też uwagę, że są miejscowości w Warmińsko-Mazurskiem – np. Jeziorany, w których komunikacja publiczna w czasie wakacji nie istnieje, a mieszkańcy muszą liczyć wyłącznie na siebie.

To zdaniem Jerzego Szmita, byłego wiceministra infrastruktury, wina samorządów:

00:00 / 00:00

Jest fundusz rządowy, który pokrywa w znacznym stopniu koszty funkcjonowania linii autobusowych, takie możliwości są. Niestety, jest bardzo mała aktywność ze strony marszałka województwa oraz części władz powiatów, które nie składają wniosków.

W sprawie sytuacji w Jezioranach z interwencją do władz miasta zwróciła się przewodnicząca parlamentarnego zespołu do spraw walki z wykluczeniem transportowym posłanka Lewicy Razem Paulina Matysiak.

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konferencja
O problemach, wyzwaniach i wyrównywaniu szans rozmawiają w Olsztynie osoby z niepełnosprawnością wzroku

W Olsztynie trwa Wielkie Spotkanie Niewidomych, Słabowidzących i ich Bliskich - to 19. edycja konferencji pod hasłem ,,Dostępność na serio, autentyczne niwelowanie skutków niepełnosprawności w dążeniu...

Zamknij
RadioOlsztynTV