Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dyżurni sędziowie rozpatrują pilne sprawy. Sprawdziliśmy, jak w czasie pandemii pracują olsztyńskie i elbląskie sądy

fot. Przemysław Getka

Zdalna praca urzędów, ograniczanie kontaktów międzyludzkich i korzystanie z udogodnień internetowych. Sprawdzamy, jak w czasie epidemii koronawirusa pracują olsztyńskie sądy.

Jak powiedział Radiu Olsztyn rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, dyżurni sędziowie, w okręgu olsztyńskim, rozpatrują sprawy pilne, które zawiera wykaz ministra sprawiedliwości.

Są to sprawy związane z tymczasowymi aresztowaniami. Do takich zaliczamy też sprawy związane z zachowaniami o charakterze przestępczym, czy osób z zaburzeniami psychicznymi na tle seksualnym. Są to także sprawy związane z opieką rodzinną. Te sprawy muszą się odbywać i sędziowie są na dyżurach. Ci, którzy nie muszą być w sądzie, są w domach i pracują zdalnie. Generalnie, tam gdzie występują strony to sprawy się nie odbywają.

Żeby strony nie straciły terminów, nie nadaje się biegu sprawom odwoławczym. Dodajmy, że żaden z olsztyńskich sędziów nie został zakażony koronawirusem. Sam rzecznik sądu okręgowego zakończył dziś kwarantannę, której poddał się dobrowolnie, po powrocie córki z zagranicy. Wynik testu kobiety był ujemny.

Również sądy Okręgu Elbląskiego pracują zdalnie. Oznacza to, że choć w czasie epidemii ich gmachy są zamknięte i zniesione są rozprawy, to sądy muszą rozpatrywać wszystkie pilne sprawy. Dotyczą one m.in. przemocy w rodzinie, decyzji o pozbawieniu wolności czy o umieszczeniu chorych psychicznie w szpitalach.

Pełen katalog jest już ujęty w ustawie antykryzysowej, każdy zainteresowany może się z nim zapoznać w Dzienniku Ustaw

– tłumaczy sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu.

00:00 / 00:00

Nie ma wśród nich spraw rozpatrywanych przed Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Kolejnym utrudnieniem dla osób oczekujących na rozstrzygnięcie swoich spraw jest to, że mimo iż sądy pracują, to nie mogą wysyłać prawie żadnej korespondencji do stron.

Wiąże się z terminami ważnymi dla przebiegu spraw. Są one zawieszone i nie można tych czynności wykonywać

– wyjaśnia sędzia Koronowski.

00:00 / 00:00

Przypomnijmy, Sąd Okręgowy w Elbląg przeprowadził już pierwsze zdalne posiedzenia, dotyczące osób osadzonych w Zakładzie Karnym w Iławie. Kolejne zaplanowane są w najbliższy poniedziałek.

 

Autor: A.Socha/M. Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, sprawa, sędzia
Szyfrowane łącza i zdalne posiedzenia w Elblągu. Sędzia był na sali rozpraw, osadzeni w zakładzie karnym

Sąd Okręgowy w Elblągu przeprowadził dziś pierwsze, zdalne posiedzenia w 10 pilnych sprawach penitencjarnych. Dotyczyły osadzonych z Zakładu Karnego w Iławie. Jak przyznaje rzecznik sądu, sędzia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV