Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dwaj przedsiębiorcy z Warmii i Mazur zatrzymani przez CBŚP. Działali w ogólnopolskiej zorganizowanej grupie przestępczej

CBŚP zatrzymało 6 osób podejrzanych o przestępstwa gospodarcze. W ogólnopolską sprawę zamieszani są także dwaj mieszkańcy Warmii i Mazur.

Wartość strat w wyniku działania grupy, to co najmniej 4 miliony 400 tysięcy złotych. Dodatkowo próbowano wyłudzić mienie warte milion sześćset tysięcy.

Grupa przez prawie sześć lat wykorzystywała m.in. banki, firmy leasingowe, faktoringowe oraz ubezpieczeniowe. W proceder mogło być zaangażowanych 8 spółek. Przestępcy zajmowali się oszustwami, wyłudzeniami kredytów i pożyczek, przywłaszczeniami samochodów, a także tzw. praniem brudnych pieniędzy.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że członkowie grupy przestępczej utworzyli kilka spółek, które miały działać w branży handlowej. Jednak w rzeczywistości w większości nie prowadziły one działalności gospodarczej, lecz ją pozorowały. Wystawiano fałszywe faktury, a także wielokrotnie transferowano te same pieniądze pomiędzy spółkami.

Działania te miały uwiarygodnić „przedsiębiorstwa” w oczach banków i innych instytucji finansowych oraz skłonić je do udzielenia kredytów, pożyczek, leasingów.

W ostatnim czasie policjanci przeprowadzili akcję w województwach: warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, mazowieckim, lubelskim, łódzkim i podlaskim. Zatrzymali 6 podejrzanych w wieku od 24 do 66 lat – 2 osoby z Warmii i Mazur, a także mieszkańców Mazowsza oraz Świętokrzyskiego. Funkcjonariusze przeszukali także miejsca zamieszkania podejrzanych, siedziby spółek, a także biura rachunkowe zabezpieczając przy tym dokumentację oraz sprzęt elektroniczny.

Podejrzani łącznie usłyszeli 22 zarzuty. Wszystkie osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Dodatkowo cztery osoby odpowiedzą za tzw. pranie brudnych pieniędzy, pochodzących z przestępczej działalności.

Za te przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

Fot. CBŚP

Fot. CBŚP

Autor: B. Gajlewska / PAP
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zatrzymanie, video, zorganizowana grupa przestępcza, CBŚP, uwaga
Ewakuacja mieszkańców po odkryciu niewybuchu na dnie jeziora

Mieszkańcy domów stojących przy kilku ulicach w Orzyszu zostaną w piątek przed południem ewakuowani na czas usuwania przez saperów niewybuchu odnalezionego w jeziorze przy plaży miejskiej....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV