Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Duży wzrost liczby zachorowań na COVID-19. Wiceminister zdrowia podaje liczby

Fot. PAP/EPA

– Ostatniej doby wykryto 3038 zakażeń koronawirusa, wzrosty zachorowań z tygodnia na tydzień są na poziomie prawie 60 proc. – przekazał w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak dodał, obecnie 30 proc. wykonywanych testów na COVID-19 daje dodatni wynik.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że nowe mutacje koronawirusa BA.4 i BA.5 obecnie stanowią 50 proc. wszystkich zdiagnozowanych przypadków. Nowe warianty – jak mówił – powodują klasyczne dolegliwości jak przy przeziębieniu.

Wiceszef MZ przekazał, że według piątkowych danych ostatniej doby odnotowano 3038 przypadków koronawirusa.

Nowych przypadków przybywa. Widzimy, że to kolejny dzień ze wzrostem tydzień do tygodnia o prawie 60 proc.

– podkreślił. Jak dodał, obecnie 30 proc. testów na COVID-19 daje dodatni wynik.

Zaznaczył, że większość osób chorych na COVID-19, które przebywają w szpitalach, to osoby starsze i osoby niezaszczepione.

Wiceminister przypomniał, że od piątku z czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19 mogą skorzystać osoby od 60. do 79. r. życia.

Zaszczepienie się naprawdę chroni nas przed ciężkim przebiegiem choroby i przed śmiercią

– podkreślił.

Wiceminister przekazał, że szczyt letniej fali koronawirusa spodziewany jest w drugiej połowie sierpnia. Przypomniał o stosowaniu podstawowych zasad higieny – myciu rąk, dezynfekcji, a także o zaleceniu noszenia maseczek.

Wiceminister Kraska był też pytany o zachorowalność na COVID-19 wśród uchodźców z Ukrainy. Jak wskazał, liczba przeciwciał u Ukraińców jest taka sama jak u Polaków.

Obawialiśmy się, że duża ilość osób, które przemieszcza się w naszą stronę (z Ukrainy) spowoduje wzrost zakażeń, ale paradoksalnie omikron, który spowodował tak dużą ilość zakażeń w piątej fali uodpornił nie tylko Polaków, ale także i Ukraińców

– powiedział wiceminister Kraska.

– Liczba osób narodowości ukraińskiej, którzy chorują na COVID-19 jest porównywalna z Polakami – dodał wiceszef resortu zdrowia. Poinformował, że do tej pory przeciw COVID-19 zaszczepiło się 144 tys. uchodźców z Ukrainy.

 

Autor: K. Kropiwiec (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w koronawirus, COVID-19, zakażenia, wiceminister zdrowia
Szef MZ: szczyt letniej fali koronawirusa w drugiej połowie sierpnia

Szacujemy, że szczyt letniej fali koronawirusa nastąpi w drugiej połowie sierpnia, dzienna liczba zakażeń może wynieść 8-10 tys. - poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski....

Zamknij
RadioOlsztynTV