Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Duże zmiany w terminarzu mistrzostw Europy. Wiemy, kiedy 79. Rajd Polski wystartuje w Mikołajkach

Rajd Polski 2022

Światowa Rada Sportów Motorowych FIA (WMSC) zatwierdziła kalendarz Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC) na sezon 2023. Rywalizacja w europejskim czempionacie zostanie przeprowadzona na trasach rajdów w ośmiu krajach. Trzecią rundą będzie organizowany przez Polski Związek Motorowy 79. Rajd Polski w dniach 20-21 maja 2023 roku, z bazą w Mikołajkach.

W kalendarzu pojawił się także nowy rajd w Szwecji.

Istotne novum dotyczące przyszłorocznej edycji Rajdu Polski to jego termin. Na szutrowych odcinkach specjalnych Pojezierza Mazurskiego, polski klasyk jest rozgrywany od 2005 roku. Po raz pierwszy rajdowcy pojawią się w Mikołajkach w maju, ciesząc się urokami wiosny i wyjątkową o tej porze roku urodą mazurskich krajobrazów.

W całej, ponad stuletniej historii Rajd Polski, którego tegoroczna edycja spotkała się z bardzo dobrymi ocenami obserwatorów FIA, tylko czterokrotnie odbył się w maju: w 1959, 1999, 2003 i 2004 roku. Pozostałe edycje przeprowadzono w czerwcu i lipcu, a także w sierpniu i we wrześniu.

Liczba rajdów w przyszłorocznym kalendarzu ERC nie uległa zmianie. Podobnie jak w 2022 roku znalazło się w nim osiem rund. Do prestiżowego grona dołączył jednak Królewski Rajd Skandynawii, który zastąpił Rajd Azorów. Inauguracja europejskiego czempionatu nastąpi w Portugalii. Październikowy finał będzie miał miejsce znów na Węgrzech, które wracają do elitarnego grona organizatorów Mistrzostw Europy.

Królewski Rajd Skandynawii zostanie rozegrany w lipcu na szutrowych odcinkach regionu Värmland, na których do 2020 roku rywalizowano w lutym w Rajdzie Szwecji, zimowej rundzie cyklu WRC. W latach 50. i 60. (1953 – 1969) odbyły się w Szwecji 22 rundy mistrzostw Europy. Szutrowe oesy były zazwyczaj areną rajdowych pojedynków w czerwcu. Ostatnich pięć edycji International Swedish Rally (1965 – 1969) rozegrano jednak w marcu oraz lutym i od 1970 zimowa impreza trafiła do kalendarza WRC.

Wszystkie rajdy będą zaliczane do klasyfikacji ERC, ERC3 i ERC4, natomiast Junior ERC będzie rozgrywany podczas sześciu rund, z wyjątkiem rajdów w Portugalii i Hiszpanii.

Kalendarz 2023 FIA ERC

  • 11-12 marca Rally Serras de Fafe e Felgueiras (Portugalia, szuter)
  • 5-6 maja Rally Islas Canarias (Hiszpania, asfalt)
  • 20-21 maja 79. Rajd Polski (szuter)
  • 17-18 czerwca Tet Rally Liepāja (Łotwa, szuter)
  • 7-8 lipca Royal Rally of Scandinavia (Szwecja, szuter)
  • 29-30 lipca Rally di Roma Capitale (Włochy, asfalt)
  • 19-20 sierpnia Barum Czech Rally Zlin (Czechy, asfalt)
  • 7-8 października Rally Hungary** (Węgry, asfalt)
Źródło: rajdpolski.pl
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mikołajki, Rajd Polski, Światowa Rada Sportów Motorowych
Zbrodnia w Mikołajkach. Brat zabił brata

Zarzut zabójstwa usłyszał mężczyzna, który w Mikołajkach zadał swemu bratu ciosy nożem i pięściami, w rezultacie czego ten zmarł. Podejrzany trafił do aresztu na trzy miesiące....

Zamknij
RadioOlsztynTV