Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Duże zainteresowanie Legią Akademicką wśród studentów UWM. „Każdy powinien umieć ochronić swoją rodzinę i kraj”

Fot. A. Skrago

Prawie 300 studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zadeklarowało chęć wstąpienia do Legii Akademickiej.

Na Wydziale Humanistycznym studentom zostały wręczone karty powołania do wojska. Wcześniej przeszli już część teoretyczną, realizowaną na uczelni w trakcie roku akademickiego. Zaraz po sesji zaczną letnią część praktyczną w jednostkach, centrach i ośrodkach wojskowych w dwóch turach po 6 tygodni każda. Będą mieli do wyboru moduł szkolenia podstawowego, po którym student otrzymuje stopień szeregowego rezerwy. Druga opcja, czyli szkolenie podoficerskie, zakończy się egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy.

Jest to jedyna, najbardziej przystępna możliwość uzyskania stopnia podoficerskiego – kaprala, który daje uprawnienia do wejścia do służb mundurowych

– podkreślał profesor Wiesław Łach, koordynator z ramienia rektora Legii Akademickiej.

Studenci zwracali uwagę, że wojsko oferuje wysokie wynagrodzenie, ale nie tylko: – Każdy powinien umieć ochronić swoją rodzinę i kraj – dodał student Aleksander Oborski.

Legia Akademicka to uruchomiony w 2017 roku przez Ministerstwo Obrony Narodowej pilotażowy program ochotniczego szkolenia studentów. Przystąpiło do niego 54 uczelni w całym kraju.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, UWM, student, Wiesław Łach
Wielu Polaków jeszcze ufa różdżkarzom. Ekspert przekonuje: Nie ma to żadnych podstaw naukowych

- Radiesteci i inni pseudonaukowcy są plagą branży budowlanej - przekonuje prof. Robert Wójcik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Mówił o tym podczas konferencji "Ochrona budowli...

Zamknij
RadioOlsztynTV