Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Drugi stopień ostrzegawczy na Żuławach i Zalewie Wiślany

Fot. M. Stankiewicz

Silny północny i północno-wschodni wiatr spowodował znaczny wzrost poziomu wód na Żuławach. Powodem zagrożenia jest podniesiony stan Bałtyku i Zalewu Wiślanego.

To już kolejne w tym roku ostrzeżenie hydrologiczne o cofce, czyli wpychaniu przez wiatr wód w głąb lądu. Rzeki Elbląg i Nogat wahają się od stanów wysokich po lekkie przekroczenie stanów ostrzegawczych.

Najbardziej zagrożona jest leżąca u ujścia obu rzek Wyspa Nowakowska, która pierwsza przyjmuje falę powodziowe. Ale tym razem stany ostrzegawcze były już odnotowane także w Elblągu. Sytuacja jest dynamiczna, wymaga kontroli poziomów wód i kierunków wiatru. Dla nadmorskich terenów depresyjnych delty Wisły najgroźniejszy jest właśnie ten północny.

Drugi stopień ostrzegawczy na Żuławach i Zalewie Wiślany ogłoszony jest na na razie do jutra rano. Jak zawsze przy takim zagrożeniu służby Wód Polskich i żuławskich samorządów wspieranych przez strażaków-ochotników monitorują wały i urządzenia hydrotechniczne.

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Zalew Wiślany, zagrożenie, cofka
Szef KPRM: od dzisiaj wewnątrzkrajowe loty będą zawieszone

Od dzisiaj wewnątrzkrajowe loty będą zawieszone - taką decyzję podjął premier Mateusz Morawiecki - przekazał w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że decyzja premiera zostanie...

Zamknij
RadioOlsztynTV