Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Drugi przypadek groźnej choroby u dzikiego ptaka. W okolicach Braniewa znaleziono martwego myszołowa

Wirus ptasiej grypy pojawił się w powiecie braniewskim. To drugi przypadek na Warmii i Mazurach.

Inspekcja weterynaryjna zapewnia, że nie jest on niebezpieczny dla ludzi. Ptasią grypę wykryto u padłego myszołowa znalezionego w miejscowości Gaudyny w gminie Pieniężno. Po pobraniu próbek stwierdzono, że jest to odmiana H5N8. Jest ona nieszkodliwa dla ludzi, jednak może być niebezpieczna dla drobiu. Dlatego właściciele hodowli powinni pamiętać o bioasekuracji oraz izolacji. Dzikie ptactwo nie powinno mieć m.in. dostępu do tej samej karmy, do której dostęp ma drób.

Inspekcja weterynaryjna przeprowadziła kontrole gospodarstw w powiecie braniewskim. Sprawdzała, czy hodowle drobiu są właściwie zabezpieczone przed wirusem. To drugi przypadek wirusa ptasiej grypy w województwie warmińsko-mazurskim wykryty u dzikiego ptactwa. Pierwszy odnotowano u łabędzia znalezionego na terenie powiatu działdowskiego.

Ogniska chorobowe w tym roku wykryto także w kilku gospodarstwach w regionie.

Posłuchaj relacji Anety Pastuszki

00:00 / 00:00

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ptasia grypa
Co z rekompensatą dla hodowców norek? „Obecnie nie ma podstaw prawnych, ale wszystko przed nami”

Gościem Krzysztofa Kaszubskiego w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn był Zbigniew Babalski, były wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Co z odszkodowaniem dla właścicieli...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV