Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dron nową bronią Elbląga w walce ze smogiem

Dron. Fot. fotolia

Miasto za 40 tysięcy złotych kupiło drona, wyposażonego w detektory zanieczyszczeń powietrza.

Dzięki urządzeniu straż miejska będzie mogła sprawdzić każdy podejrzany przypadek spalania tego, co szkodzi środowisku i ludziom. W badaniu próbek pomoże Elbląski Park Technologiczny.

Elbląg wchodzi także w program współpracy z Politechniką Gdańską. Samorząd wspólnie z naukowcami stworzy mapę emisji szkodliwych substancji. Roku temu w Elblągu powstał patrol antysmogowy. Zakup drona ze specjalistyczną aparaturą to kolejny krok w kierunku edukacji mieszkańców, nie tylko narzędzie do ich karania.

Wynik badania różnych próbek będzie dowodem na to co wychodzi z komina

– podkreśla Tomasz Świniarski z elbląskiego ratusza.

Dron zapewnia transmisję danych w czasie rzeczywistym, co pozwala na precyzyjne wskazanie komina – truciciela. Urządzenie może monitorować zanieczyszczenie cząsteczkami PM 2,5 i PM 10.

Ściganie osób czy firm zatruwających powietrze to tylko jeden z elementów walki Elbląga o czyste powietrze. Od 2 lat miasto wspiera finansowo chętnych do podłączenia się miejskiej sieci ciepłowniczej lub wymiany starego pieca na nowoczesny. Elbląg wydał na to 350 tysięcy złotych, a z miasta zniknęło ponad 200 kopciuchów.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ochrona środowiska, Elbląski Park Technologiczny, dron, smog
Henryk Kowalczyk: Za 10 lat powinien zniknąć problem smogu w Polsce

Problem smogu w Polsce zniknie za 10 lat, póki co jakość powietrza nie jest dobra - mówił szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk. W Polsce powietrze będzie...

Zamknij
RadioOlsztynTV