Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dramatyczna susza w lasach Warmii i Mazur. RCB wydało alert

Fot. OSP Świętajno

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla części województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, informując o dużym zagrożeniu pożarowym lasów. Apeluje o zachowanie ostrożności i o to, by nie używać otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie.

Na Warmii i Mazurach e alert dotyczy powiatów ełckiego, giżyckiego, gołdapskiego, kętrzyńskiego, oleckiego, węgorzewskiego, działdowskiego, nidzickiego i szczycieńskiego.

Wszędzie notowany jest trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Lokalnie wilgotność ściółki leśnej spadła już poniżej 5 procent – to o połowę mniej niż ma wysuszone siano. Taka susza panuje m.in. w Puszczy Piskiej. Niewiele lepiej jest na południe od Szczytna, gdzie wilgotność sięga zaledwie 7 procent.

W pobliżu Napierek w powiecie nidzickim spaliło się około pół hektara poszycia leśnego. Z ogniem walczyło 26 strażaków. Ponadto w dwóch miejscach regionu paliły się wyschnięte trawy, a w gminie Dźwierzuty trzcinowisko.

Leśnicy przypominają, że bezwzględny zakaz używania otwartego ognia obowiązuje w lesie i w odległości mniejszej niż 100 metrów od ściany lasu. Do lasów nie można też wjeżdżać samochodami, motocyklami czy quadami.

Według statystyk, ponad 90 procent pożarów lasów powoduje człowiek. W przypadku, gdy taki pożar zagraża zdrowiu i życiu lub powoduje duże straty materialne, podpalaczowi grozi do 10 lat więzienia.

 

Auto: P. Karpiszen/PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lasy, sucho, zagrożenie pożarowe
Nadal upalnie i bez opadów. „Spadną dosłownie trzy krople na krzyż”

Na Warmii i Mazurach będzie nadal bardzo ciepło i bez opadów. Taka aura utrzyma się do niedzieli. Chmury są konwenkcyjne, więc jeśli pojawią się opady, to...

Zamknij
RadioOlsztynTV