Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dr Marcin Kazimierczuk domaga się przyspieszenia prac nad połączeniami kolejowymi na Warmii i Mazurach

Marcin Kazimierczuk

Od 15 lutego, czyli od ubiegłego piątku, rolnicy mogą składać oświadczenia dotyczące dopłat bezpośrednich – przypominał w Porannych pytaniach Radia Olsztyn Marcin Kazimierczuk, wicedyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W rozmowie odniósł się także do tematu inwestycji kolejowych na Warmii i Mazurach, który był poruszany podczas poniedziałkowej sesji sejmiku wojewódzkiego.

Możliwość składania papierowych oświadczeń dotyczących dopłat bezpośrednich obowiązuje tylko tych rolników, którzy mają gospodarstwa o wielkości do 10 hektarów.

Te oświadczenia mogą składać rolnicy, którzy należą do systemu małych gospodarstw, w związku z systemem dopłat bezpośrednich

– zwracał uwagę Marcin Kazimierczuk.

Rolnicy, którzy uprawiają większe areały lub u których zmieniło się coś w porównaniu z rokiem poprzednim, będą musieli składać wnioski w formie elektronicznej. Przyjmowanie wniosków elektronicznych zacznie się 15 marca.

Marcin Kazimierczuk jest także wiceprzewodniczącym klubu radnych PiS w sejmiku. Przekonywał on, że zarząd województwa warmińsko-mazurskiego powinien przyspieszyć prace dotyczące rewitalizacji połączeń kolejowych w regionie. Wczoraj sejmik odrzucił uchwałę klubu Prawo i Sprawiedliwość o stworzeniu linii kolejowej od Dobrego Miasta do Bartoszyc. Władze województwa twierdzą, że najpierw trzeba w tej sprawie spotkać się z PKP PLK. Marcin Kazimierczuk uważa jednak, że te działania są spóźnione:

Bardzo zaskoczył mnie marazm, jeśli chodzi działalność zarządu województwa warmińsko-mazurskiego w przypadku rządowego programu Kolej Plus, który funkcjonuje od 2018 roku. Nikt w naszym województwie w tym temacie nic nie robił. Dopiero kiedy złożyłem interpelację i projekt uchwały, zarząd zaczął otwierać oczy z letargu.

Na liście inwestycji, jakie mają być realizowane z rządowego programu Kolej Plus, jest 20 projektów z całej Polski, ale nie ma na niej żadnego z Warmii i Mazur. Zarząd województwa twierdzi, że ewentualne wnioski do programu będzie składał po zaplanowanym na przyszły miesiąc spotkaniu z kolejarzami.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Marcinem Kazimierczukiem

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnicy, PKP PLK, dopłaty bezpośrednie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Marcin Kazimierczuk
Radni sejmiku podzieleni w sprawie inwestycji kolejowych

Spór o kolej na sesji sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. Pretekstem stał się projekt uchwały złożony przez radnych Prawa i Sprawiedliwości. Opozycyjni radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości...

Zamknij
RadioOlsztynTV