Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 32 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dr Barbara Chwała: unikajmy wystawiania dzieci na słońce

W wakacje wszyscy staramy się spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Wysokie temperatury potrafią jednak być męczące i doskwierać w różny sposób. Co robić, aby dobrze chronić skórę swoją i dzieci? O tym na antenie Radia Olsztyn mówiła pediatra dermatolog dr Barbara Chwała.

Na co narażona jest skóra dzieci w upalne dni?

Promienie słoneczne są niezbędne do wytwarzania witaminy D potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania. Jednocześnie niewielka opalenizna też stanowi naturalny filtr przeciwsłoneczny, czyli też tworzy warstwę ochronną. Skóra dziecięca, a w zasadzie naskórek, jest jednak dużo cieńszy niż u osoby dorosłej. Stąd dzieci są też bardziej wrażliwe na promienie słoneczne. Uważa się, że małe dzieci, niemowlęta w ogóle nie powinny być wystawiane na słońce.

Czy stosowanie filtrów przeciwsłonecznych jest ważne?

Na pewno filtry ochronne powinny być stosowane, ponieważ działają ochronnie i mają wydłużać czas bezpiecznego przebywania na słońcu. Jednak to nie jest jednoznaczne, że jeśli zastosujemy filtr SPF 50, to możemy pięćset minut dłużej przebywać na słońcu. Nie ma takich zasad matematycznych. Na pewno należy ten filtr zastosować wcześniej, przed wyjściem na słońce.

Posłuchaj całej rozmowy

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: E. Liżewska

Więcej w dzieci, słońce
Bank Żywności alarmuje: nie każde dziecko w wakacje jest najedzone

Bank Żywności w Olsztynie zachęca do wsparcia działań, które podejmuje. Chodzi o dożywianie dzieci wychowujących się w trudniejszych środowiskach albo mniej zasobnych rodzinach. W skali Warmii...

Zamknij
RadioOlsztynTV