Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej awansowany na stopień generalski

Foto: mł. chor. Piotr Kamiński

Prezydent Andrzej Duda mianował na stopie generalskie 13 oficerów Wojska Polskiego, 10 z nich na pierwszy generalski stopień – poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Stopień generała brygady odbierze m.in. dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej płk Bogdan Rycerski.

Akty mianowania zostaną wręczone 14 sierpnia – w przeddzień święta Wojska Polskiego. Zgodnie z konstytucją postanowienia w sprawie nominacji generalskich prezydent podpisuje na wniosek ministra obrony.

Płk Bogdan Rycerski w 1995 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską im. Tadeusza Kościuszki. Pierwsze stanowisko służbowe – dowódcy plutonu czołgów – objął w 4. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Orzyszu, gdzie służył do 2000 roku zajmując stanowisko dowódcy kompanii, następnie do 2002 roku w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej.

W latach 2002 – 2004 ukończył studia magisterskie na Wydziale Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej. Następnie kontynuował służbę w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie jako  zastępca dowódcy batalionu czołgów oraz szef sekcji operacyjnej w brygadzie do 2010 roku. W 2007 roku pełnił służbę poza granicami kraju w ramach VIII zmiany PKW Irak na stanowisku szefa wydziału INFOOPS MND-CS.

W 2008 roku ukończył kurs kandydatów na dowódców batalionów na AON. Na dowódcę batalionu czołgów został wyznaczony w 2010 roku w 34. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Na przełomie lat 2010 – 2011 pełnił służbę po za granicami kraju w ramach VIII zmiany PKW Afganistan na stanowisku zastępcy szefa sztabu ds. operacyjnych DCOS OPS.

Od 2011 roku pełnił służbę w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej na stanowiskach dowódcy batalionu czołgów i szefa sztabu brygady. W latach 2013 – 2014 pełnił służbę po za granicami kraju w ramach XIV zmiany PKW Afganistan na stanowisku zastępcy dowódcy kontyngentu – szefa sztabu. W latach 2015 – 2016 podwyższył swoje kwalifikację kończąc Wyższy Kurs Operacyjno-Strategiczny oraz studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania i Dowodzenia na AON.

W 2017 roku wyznaczony został na zastępcę dowódcy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. 15 listopada 2019 roku objął czasowe pełnienie obowiązków dowódcy 15.Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. Po ukończeniu Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej na Akademii Sztuki Wojennej, decyzją Ministra Obrony Narodowej 20 marca 2020 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

 

Redakcja: Ł. Sadlak za PAP

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w generał, awans, nominacja
Olimpia Elbląg bez szans na awans do pierwszej ligi

Olimpii Elbląg nie udało się powalczyć o awans do pierwszej ligi. W ostatnim meczu sezonu zasadniczego żółto-biało-niebiescy przegrali 2:3 z Garbarnią Kraków. Bramki dla Olimpii zdobyli...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV