Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Doprowadził do wycięcia kilkudziesięciu 180-letnich dębów. Sprawę wyjaśnia sąd w Mrągowie

Przed Sądem Rejonowym w Mrągowie toczy się proces przeciwko Henrykowi L. Oskarżonemu w związku z wycięciem dębów liczących co najmniej 180 lat.

Jak informuje sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski, Henrykowi L. zarzucono, że przygotowując – w imieniu lokalnej spółki rolniczej – wniosek do Urzędu Gminy Mrągowo o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew w miejscowości Boże, rosnących na działkach należących do spółki rolniczej, podał nieprawidłową numerację działek, na których znajdowały się drzewa wymagające wycięcia.

Miało to skutkować umorzeniem postępowania administracyjnego dotyczącego wydania zezwolenia na usunięcie drzew i rozpoczęcie wycinki. Tym samym, według ustaleń prokuratora, Henryk L. w okresie od stycznia 2020 roku do marca 2020 roku, spowodował nieumyślnie zniszczenia w świecie roślinnym w znacznych rozmiarach poprzez wycięcie 24 dębów. Każde z wyciętych drzew miało co najmniej 180 lat, rosły na nich porosty należące do gatunków wyjątkowo cennych przyrodniczo podlegających ścisłej ochronie gatunkowej.

Oskarżony, w pierwszym dniu procesu, nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Sąd planuje dziś przesłuchanie kilku kolejnych świadków.

.
Autor: B. Gajlewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, drzewa, przyroda, dęby, sąd rejonowy, dąb, zniszczenia, gmina Mrągowo, oskarżony
Leśnicy przeprowadzą prace porządkowe. Będzie obowiązywał zakaz wstępu do lasu

W listopadzie rozpoczną się prace porządkowe w lesie graniczącym z osiedlem Tęczowy Las. W miejscach, gdzie prowadzone będą cięcia, obowiązywać będzie zakaz wstępu. Na czym będą...

Zamknij
RadioOlsztynTV