Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dokładnie 142 lata temu zakończyły się objawienia maryjne w Gietrzwałdzie

Fot. Ł. Węglewski

Mijają 142 lata od zakończenia objawień maryjnych w Gietrzwałdzie. Trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku.

Przez ten czas Matka Boża ukazała się 160 razy dwóm dziewczynkom – 13-letniej Justynie Szafryńskiej i 12-letniej Barbarze Samulowskiej. Objawienia zostały jako jedyne w Polsce uznane przez Kościół katolicki. Według przekazu wizjonerek, widziały one Maryję na klonie rosnącym nieopodal kościoła. Matka Boża mówiła do nich po polsku, w gwarze warmińskiej, co odczytano jako znak, ponieważ kraj znajdował się wówczas pod zaborami. Warmia w zaborze pruskim była poddana silnej germanizacji, a Kościół – prześladowaniom

Maryja zachęcała do powstrzymania się od grzechów, życia w trzeźwości oraz odmawiania modlitwy różańcowej. Początkowo Matka Boża objawiała się tylko Szafryńskiej, a od 30 czerwca również Samulowskiej. Od lipca dziewczynki miały codziennie objawienia w czasie wieczornego nabożeństwa różańcowego. Liczbę wiernych odwiedzających sanktuarium w Gietrzwałdzie szacuje się na 300 tysięcy osób rocznie. Wyjątkiem był rok 2017, gdy miejscowość obchodziła jubileusz 140. rocznicy objawień. Jak podała kuria archidiecezji warmińskiej, sanktuarium odwiedziło wówczas dwa razy więcej pielgrzymów – około 600 tysięcy.

Gietrzwałd jest jedynym w Polsce i jednym z kilkunastu na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych przez Stolicę Apostolską za autentyczne. W kościele znajduje się obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, namalowany w połowie XVI wieku przez nieznanego autora. Przedstawia Maryję z dzieciątkiem Jezus. Obraz został koronowany papieskimi koronami 10 września 1967 roku przez prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego, przy współudziale metropolity krakowskiego Karola Wojtyły i biskupa warmińskiego Józefa Drzazgi. W uroczystościach wzięło udział 32 arcybiskupów i biskupów oraz blisko 200 tysięcy wiernych.

Jeszcze w trakcie objawień w 1877 roku, Gietrzwałd stał się celem licznych pielgrzymek. Według dokumentów, przez trzy miesiące przybyło tam około 300 tysięcy Polaków z trzech zaborów, a ponadto liczni wierni z zagranicy. W późniejszych latach wydarzenia te nie tylko budziły wiarę, lecz także ducha patriotyzmu i poczucie jedności. Pielgrzymi ze wszystkich zaborów wędrowali do sanktuarium w strojach ludowych, kultywując tradycje narodowe. W 1970 roku papież Paweł VI nadał kościołowi w Gietrzwałdzie tytuł bazyliki mniejszej.

Objawienia i kult Matki Bożej w Gietrzwałdzie zostały oficjalnie zatwierdzone 11 września 1977 roku dekretem metropolity warmińskiego biskupa Józefa Drzazgi, za zgodą Watykanu. Wtedy też odbyły się tam uroczystości 100-lecia objawień, którym przewodniczył kardynał Karol Wojtyła, metropolita krakowski. Już jako papież Jan Paweł II, w 2002 roku przesłał list z okazji 125. rocznicy. Napisał w nim, że pielgrzymuje w duchu do sanktuarium gietrzwałdzkiego, by dziękować Maryi za Jej obecność i matczyną opiekę.

Losy obu wizjonerek potoczyły się różnymi drogami, choć na początku obie wstąpiły do zakonu. Barbara Samulowska, szarytka, przez kilkadziesiąt lat, aż do śmierci w 1950 roku, pracowała na misji w Gwatemali. Zmarła w opinii świętości. W 2005 roku rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. Przysługuje jej tytuł Służebnicy Bożej. Justyna Szafryńska również złożyła śluby zakonne u szarytek. W 1897 roku opuściła jednak zakon, by później założyć rodzinę. Poślubiła w Paryżu, Raymonda Etienne Bigota. Po 1904 roku ślad po niej zaginął, nie wiadomo nawet, gdzie jest pochowana.

W rocznicę zakończenia objawień w Gietrzwałdzie odbędzie się ostatni w tym roku Apel Maryjny. Modlitwę poprowadzi ks. Paweł Kozicki, ojciec duchowny Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Olsztynie. Początek o godzinie 21.

 

Redakcja: K. Ośko za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gietrzwałd, sanktuarium
Setki pielgrzymów w Gietrzwałdzie. Zakończyły się uroczystości 142. rocznicy objawień Najświętszej Maryi Panny

Uroczystościom 142. rocznicy objawień Najświętszej Maryi Panny towarzyszyły 53. dożynki archidiecezjalne. Niedziela Główne uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie połączone z 53. archidiecezjalnymi dożynkami rozpoczęły...

Zamknij
RadioOlsztynTV